Auto: Britanicul George Russell a câştigat prima sa cursă de Formula 1, Marele Premiu al Braziliei - Ziarul de Maramures

Pilotul britanic George Russell (Mercedes) a câştigat prima sa cursă de Formula 1, Marele Premiu al Braziliei, duminică, pe circuitul Interlagos de lângă Sao Paulo, a 21-a şi penultima etapă a sezonului, notează Agerpres.

Russell (24 ani) a fost urmat în clasament de coechipierul şi conaţionalul Lewis Hamilton, aceasta fiind cea dintâi victorie obţinută de Mercedes în actualul sezon. Mercedes nu mai câştigase un Mare Premiu din decembrie 2021, din Arabia Saudită, iar aceasta a fost prima dublă din 2020, când finlandezul Valtteri Bottas se afla în locul lui Russell.

Podiumul a fost completat de Carlos Sainz jr (Ferrari) la Interlagos.

Russell a câştigat o cursă care a avut în prima sa parte maşina de securitate pe pistă, fiind marcată apoi de de acroşajul dintre Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial, şi Lewis Hamilton, iar apoi de cel dintre monegascul Charles Leclerc (Ferrari) şi britanicul Lando Norris (McLaren), la reluarea cursei. Verstappen, care a pornit de pe locul al treilea al grilei de start, s-a clasat în final pe locul şase.

Lupta pentru locul al doilea în clasamentul general al piloţilor rămâne deschisă între Charles Leclerc şi Sergio Pérez, ambii având câte 290 de puncte înaintea ultimei curse, de weekend-ul viitor, de la Abu Dhabi.

Danezul Kevin Magnussen (Haas) care a semnat la Interlagos primul pole position din carieră, a fost nevoit să abandoneze după un acroşaj cu australianul Daniel Ricciardo (McLaren), în debutul cursei.