Auto: Francezul Sebastien Ogier a câştigat Raliul Safari din Kenya - Ziarul de Maramures

Breaking News

Auto: Francezul Sebastien Ogier a câştigat Raliul Safari din Kenya

Francezul Sebastien Ogier a câştigat Raliul Safari din Kenya, a şasea etapă a sezonului 2021 al Campionatului Mondial de Raliuri (WRC), fiind urmat de coechipierul său de la Toyota, japonezul Takamoto Katsuta, şi de estonianul Ott Tanak (Hyundai), informează AFP, preluat de Agerpres.

Ogier a fost cronometrat duminică, la finalul celei de-a 18-a probe speciale, cu timpul de 3h 18 min. 11 sec. 3/10, fiind urmat în clasamentul final la 21 sec. 8/10 de Takamoto Katsuta şi la 1 min. 09 sec. 5/10 de Ott Tanak.

Belgianul Thierry Neuville (Hyundai) a abandonat duminică dimineaţă în timp ce era lider cursei, din cauza unui amortizor rupt al maşinii sale.

În clasamentul piloţilor din WRC, lider este Sebastien Ogier (Toyota) 133 pct, urmat de britanicul Elfyn Evans (Toyota) 99 pct, Thierry Neuville (Hyundai) 77 pct, Ott Tanak (Hyundai) 69 pct etc.