Maverick Vinales a câştigat primul Mare Premiu de motociclism viteză - Ziarul de Maramures

Maverick Vinales a câştigat primul Mare Premiu de motociclism viteză

Pilotul spaniol Maverick Vinales (Yamaha) a câştigat primul Mare Premiu de motociclism viteză al sezonului, la clasa-regină MotoGP, desfăşurat duminică în Qatar, pe circuitul de la Losail (5,380 km), notează Agerpres.

Vinales a parcurs cele 22 de tururi de pistă (118,36 km) în 42 min 28 sec 663100 (viteză medie: 167,1 km/h), reuşind să-l devanseze cu 01 sec 092/1000 pe francezul Johan Zarco (Ducati-Pramac) şi cu 01 sec 129/1000 pe italianul Francesco Bagnaia (Ducati).

Campionul mondial en titre, spaniolul Joan Mir (Suzuki) a terminat cursa pe locul al patrulea, la 01 sec 222/1000 de învingător, după ce a luat startul de pe a zecea poziţie a grilei.

Cursa de la clasa Moto2 s-a încheiat cu victoria britanicului Sam Lowes, cronometrat pe 107,6 km (20 de tururi) în 40 min 30 sec 123/1000. El a fost urmat la 02 sec 260/1000 de australianul Remy Gardner şi la 05 sec 228/1000 de italianul Fabio di Giannantonino, toţi pe motociclete Kalex.

La categoria Moto3 s-a impus spaniolul Jaume Masia (KTM) în 38 min 29 sec 620/1000, urmată la 0,042 sec de compatriotul său Pedro Acosta (KTM) şi de sud-africanul Darryn Binder (Honda), la 0,094 sec.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de motociclism viteză va avea loc în weekend-ul următor, tot pe circuitul de la Losail.