Moto2-Spaniolul Raul Fernandez a câștigat Marele Premiu al Portugaliei la motociclism viteză - Ziarul de Maramures

Spaniolul Raul Fernandez (Kalex) a obţinut duminică prima victorie a carierei, la doar a treia lui cursă la clasa Moto2, în Marele Premiu al Portugaliei la motociclism viteză, desfăşurat în localitatea Portimao, transmite AFP, notează Agerpres.

Raul Fernandez a încheiat în 39 min 47 sec 377/1000, fiind urmat pe podium de compatriotul său Aron Canet (Boscoscuro), la 1.600, şi de australianul Remy Gardner (Kalex), la 1.968.

Lider în clasamentul piloţilor la categoria intermediară a devenit australianul Remy Gardner (Kalex), care l-a detronat pe britanicul Sam Lowes (Kalex), ce a suferit o căzătură în primul tur după ce plecase în pole position.

În clasamentul Campionatului Mondial, Remy Gardner are 56 de puncte, 4 mai mult decât Raul Fernandez şi 6 mai mult decât Sam Lowes.