MotoGP: Italianul Francesco Bagnaia (Ducati) a câştigat Marele Premiu al Portugaliei - Ziarul de Maramures

Pilotul italian Francesco Bagnaia (Ducati), campionul mondial en-titre, a câştigat Marele Premiu al Portugaliei la MotoGP, clasa-regină a motociclismului viteză, duminică, pe circuitul de la Portimao, prima manşă a sezonului competiţional 2023, scrie AFP preluat de Agerpres.

Bagnaia, care a luat startul de pe poziţia a 2-a a grilei, a fost cronometrat în 41:25,401, fiind urmat de spaniolul Maverick Vinales (Aprilia, +0,687) şi de un alt italian, Marco Bezzecchi (Ducati – VR46, +2,726).

Plecat din pole position, spaniolul Marc Marquez (Honda) a abandonat după o tamponare violentă, pe care el a provocat-o, cu portughezul Miguel Oliveira (Aprilia – RNF).

Dacă Oliveira s-a ales doar cu o contuzie a piciorului, se pare că Marquez, în urma unor prime investigaţii, are o fractură a mâinii drepte, scrie AFP și Agerpres.

Aşa cum se ştie, Bagnaia a câştigat sâmbătă primul sprint din istoria clasei-regină a motociclismului viteză, terminând în faţa spaniolilor Jorge Martin (Ducati-Pramac) şi Marc Marquez (Honda). Şi acest sprint a fost marcat de o ciocnire violentă între italienii Enea Bastianini (Ducati) şi Luca Marini (Ducati-VR46). Primul a trebuit să fie dus la centrul medical din cauza durerii la braţul drept. Desfăşurate în fiecare zi înainte de Grand Prix-uri, sprinturile oferă până la 12 puncte în plus în campionat, pe lângă cele 25 de puncte acordate câştigătorului MP.

Bagnaia este lider în clasament, cu 37 de puncte, urmat de Vinales, cu 25 puncte, şi Bezzecchi, 16 puncte.

Următoarea manşă va fi MP al Argentinei, pe 2 aprilie.