În această dimineață, în jurul orei 05:30 un bărbat din Sighetu Marmației, vizibil agitat, a solicitat ajutorul jandarmilor prin apel la numărul unic de urgență 112 . Acesta a spus dispecerului că s-a rătăcit într-o zona împădurită din apropierea orașului Sighetu Marmației și din cauza ceții foarte dense nu mai reușește să găsească drumul spre casă.
Totodată, a mai precizat că nu are îmbrăcăminte adecvată, are foarte puțină baterie la telefon și are nevoie urgentă de ajutor.
Echipa de intervenție din cadrul Detașamentului 4 Jandarmi a luat imediat legătura cu persoana în cauză care era foarte speriată. După ce l-au asigurat că o să îl găsească și au reușit îl liniștească, jandarmii i-au cerut să descrie locul în care se află și să nu se deplaseze de acolo pentru a putea fi găsit cât mai repede. Chiar dacă ceața foarte densa încă persista, fapt care a îngreunat procesul de căutare, după aproximativ opt minute jandarmii l-au găsit pe bărbat și l-au transportat la spitalul din Sighetul Marmației pentru acordarea de îngrijiri medicale de specialitate, a transmis astăzi Inspectoratul Judetean de Jandarmi Maramures.
Jandarmeria Maramureș recomandă și reamintește tuturor cetățenilor să evite plimbările pe timp de noapte în zonele împădurite mai ales în condiții de vreme nefavorabilă, să nu pornească niciodată singuri la drum, iar atunci când aleg să parcurgă astfel de trasee, să se asigure că au echipament corespunzător.