Auto-F1: Max Verstappen, învingător în Marele Premiu al Belgiei - Ziarul de Maramures

Breaking News

Auto-F1: Max Verstappen, învingător în Marele Premiu al Belgiei

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat Marele Premiu al Belgiei, desfăşurat duminică pe circuitul de la Spa-Francorchamps, obţinând a opta sa victorie consecutivă în actuala ediţie a Campionatului Mondial de Formula 1, relatează Agerpres.

Cel mai rapid în calificările de vineri, Verstappen a fost nevoit să ia startul în cursă din linia a treia a grilei, după ce a fost retrogradat cinci locuri pentru schimbarea motorului monopostului său peste cota autorizată de regulament.

El a reuşit să preia conducerea cursei în turul 17 şi a rămas apoi în frunte până la final, obţinând a 45-a victorie din cariera sa în Marele Circ. ȘTIREA INTEGRALA – AICI – AGERPRES