Moto: Raliul Dakar - Americanul Mason Klein, învingător în etapa a doua; Emanuel Gyenes - locul 38 - Ziarul de Maramures

Moto: Raliul Dakar – Americanul Mason Klein, învingător în etapa a doua; Emanuel Gyenes – locul 38

Americanul Mason Klein (KTM) a câştigat, la clasa moto, cea de-a doua etapă a Raliului Dakar, la capătul unei probe speciale de 430 de km, între bivuacul de la Marea Roşie şi Al-Ula, relatează Agerpres.

Klein l-a devansat cu un 1 min 09 sec pe germanul Sebastien Buhler (Hero), ocupantul locului secund, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat un alt american, Skyler Howes (Husqvarna), la 1 min 13 sec.

Românul Emanuel Gyenes, care pilotează o motocicletă KTM, a încheiat etapa pe locul 38, la 43 min 52 sec de învingător.

În urma acestei victorii, Mason Klein a preluat conducerea în clasamentul general, cu un avans de 1 min 43 sec faţă de australianul Toby Price (KTM) şi de 2 min 03 sec faţă de spaniolul Joan Barreda (Honda).

Gyenes se află pe locul 37 în ierarhia generală, la 1 h 17 min 51 sec de lider. Marţi are loc etapa a treia a Raliului Dakar, Al-Ula – Ha’il (447 km cronometraţi), a mai precizat sursa citată.