În timp ce Guvernul Bolojan își angajează răspunderea pe un pachet de măsuri fiscal-bugetare fără consultare publică și fără dezbatere parlamentară, prioritățile par tot mai clare: băncile, multinaționalele și industria jocurilor de noroc sunt lăsate în pace, iar administrația, antreprenorii și proiectele cu fonduri europene sunt sacrificate în numele unei austerități prost gândite.
Printre modificările strecurate în acest proiect se numără și articolul XV, care vizează Legea salarizării personalului plătit din fonduri publice. Concret, Guvernul propune ca personalul implicat în proiecte europene să poată beneficia de o majorare salarială de cel mult 40%, indiferent de sursa de finanțare.
Deputatul AUR Daniel Ciornei a reacționat ferm, depunând un amendament care salvează proiectele cu finanțare externă. Acesta atrage atenția că, în cazul proiectelor unde cheltuielile de personal sunt acoperite integral din bugetul proiectului (adică din fonduri europene nerambursabile), reducerea la 40% este nu doar inutilă, ci și periculoasă.
„În aceste proiecte, cheltuielile de personal sunt deja aprobate în bugetele transmise către finanțatori, în limita maximă de 50%. Dacă intervenim acum cu o reducere, nu facem nicio economie la bugetul de stat, dar riscăm să pierdem toți banii necheltuiți, care se vor întoarce la finanțator. E o greșeală tehnică și economică, care va avea consecințe grave”, a declarat Daniel Ciornei.
Deputatul maramureșean mai subliniază că o astfel de măsură va duce inevitabil la plecarea personalului calificat din proiecte, imposibilitatea atingerii indicatorilor asumați și, în final, restituirea întregii sume alocate de către Uniunea Europeană.
„Adevărata prioritate a acestui Guvern se vede clar: în timp ce se taie din salariile celor care muncesc în proiecte europene și se strangulează dezvoltarea, băncile și păcănelele nu sunt deranjate nici măcar cu o virgulă. Taxarea speculei, a profiturilor uriașe scoase din România, lipsește complet din acest pachet de măsuri. Asta nu e reformă, e trădare economică”, adaugă parlamentarul AUR.
În final, Daniel Ciornei transmite că nu va vota acest proiect de lege și că AUR va iniția o moțiune de cenzură împotriva guvernului Bolojan:
„Sper ca măcar amendamentul meu să fie adoptat, pentru a salva ce se mai poate. În rest, acest proiect este o rușine. Nu-l voi vota. Ne pregătim pentru moțiune de cenzură. România nu poate fi pusă pe butuci ca să scape de taxe clientela politică.”