„Domnițele râului” încheie sezonul regulat cu cea mai concludentă victorie - Ziarul de Maramures

„Domnițele râului” încheie sezonul regulat cu cea mai concludentă victorie

În ultima etapă a sezonului regulat, A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare (poziția a opta în clasament) a primit vizita penultimei clasate C.S.S.Târgoviște. Actuala poziționare din clasament coroborată cu statistica ultimilor 15 ani, în care „domnițele râului” se impuseseră de două ori 5-1 și 3-1 în stagiunea 2018-2019 pierzând doar o singură dată în deplasare 1-2 ediția 2019-2020, făcea ca formația venită din Cetatea de Scaun a vechilor voievozi să pornească cu șansa a doua duelul din Maramureș.

Băimărencele reușesc încă din startul partidei să se instaleze în jumătatea formației oaspete, care după doar 11 minute de joc capitulează, ca urmare a celor două goluri semnate de Manuela Cotoș (minutul 2) respectiv Raluca Dragoș (minutul 11). Până la finalul primului mitan „domnițele râului” măresc ecartul la patru lungimi grație dublei reușite de Raluca Dragoș (minutul 45) și Laura Desmerean (minutul 29).

La doar două minute de la reluarea jocului, în mare formă de joc Raluca Dragoș reușește hattrick-ul, scorul consemnat la finalul celor 90 de minute fiind 8-0. Ultimele trei goluri ale fetelor noastre sunt semnate în ordine de Denisa Olar (minutul 66), Dariana Indrei (minutul 72) respectiv Marinela Cotoș (minutul 81).

Cu trei victorii și două remize obținute în sezonul regulat elevele lui Octavian Dragomir iernează pe poziția a opta a clasamentului urmând ca în primăvară să joace în sistem tur-retur meciurile din faza play-out-ului (rezervat locurile 7-12). În urma rezultatelor consemnate în această ultimă etapă stagională, în lupta pentru evitarea retrogradării (ultimele două clasate urmând să joace din toamna lui 2022 la matineu) se mai află A.C.S.Piroș Security Arad, Banat Girls Reșița, Ladies Târgu Mureș, Universitatea Galați și C.S.S.Târgoviște.

A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare – C.S.S.Târgoviște 8-0 (4-0)

Divizia A Etapa 11 ora 11.00
Stadionul Viorel Mateianu Baia Mare
Arbitrii: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare), Zsolt Kopriva (Carei), Krisztian Toth (Petrești- Satu Mare)
Marcatoare: Marinela Cotoș (2, 81), Raluca Dragoș (11, 45, 47), Laura Desmerean (29), Denisa Olar (66), Dariana Indrei (72)
Cartonașe galbene: Alexandra Buftea (39), Laura Desmerean (72) / Ioana Ionescu (39)
A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare: 12.Krisztina Szoke Nagy (1.Kriszta Haim 46) – 18.Camelia Daneliuc, 10.Dariana Indrei-cpt, 3.Gabriela Țițu, 22.Alexandra Buftea (4.Paula Tărău 65), 7.Laura Desmerean (24.Dariana Szalay 73), 6.Diana Butuza (26.Denisa Șut 65), 14.Denisa Olar, 2.Raluca Dragoș, 16.Paula Gavriș (11.Georgiana Marița 73), 25.Marinela Cotoș.
Rezerve neutilizate: 8.Bianca Lazăr, 20.Patricia Șpan, 9.Andreea Indrecan
Antrenori: Octavian Dragomir, Dariana Indrei
C.S.S.Târgoviște: 12.Sara Nedelcu – 3.Antonia Gagiu, 8.Valentina Tudor, 10.Adriana Istrate-cpt, 5.Elena Anton, 7.Daniela Ștefan, 6.Diana Rădoi, 4.Mihaela Nicolae, 9.Teodora Enache (19.Sorina Dinu `60), 2.Ioana Ionescu, 11.Alexandra Sfiea
Rezerve neutilizate: 1.Adina Însurățelu, 17.Roxana Vișinescu, 18.Anamaria Roman, 16.Ana Maria Horga
Antrenor: Mihai Tătăranu