Tenis: Alexandra Cadanţu-Ignatik, calificată în optimile turneului de la Bari (WTA 125) - Ziarul de Maramures

Jucătoarea de tenis Alexandra Cadanţu-Ignatik s-a calificat, marţi, în optimile de finală ale turneului WTA 125 de la Bari (Italia), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după abandonul belgiencei Maryna Zanevska, a patra favorită, după ce românca a câştigat primul set cu 6-0, notează Agerpres.

Meciul a durat doar 40 de minute, după care sportiva de origine ucraineană a renunţat.

Cadanţu (32 ani, 178 WTA) este acum la egalitate (3-3) în meciurile directe cu Zanevska (29 ani, 97 WTA), care o învinsese în urmă cu câteva luni, la Hamburg, în optimi, cu 6-4, 6-1.

Următoarea adversară a româncei va fi slovena Dalila Jakupovic sau maghiara Reka Luca Jani.

Alexandra va juca şi la dublu, unde va face pereche cu olandeza Isabelle Haverlag.