Victorie decisă de tușier - Ziarul de Maramures

Victorie decisă de tușier

Cu doar o victorie și două înfrângeri în play-out „domnițele râului” sperau la o victorie în confruntarea cu C.S.M.Alexandria (liderul din cea de-a doua grupă valorică a eșalonului de elită).

Având la dispoziție un lot extrem de tânăr cu opt titulare născute după 2000, plus alte patru jucătoare pe banca de rezervă născute în 2007 și una în 2008, formația lui Daniel Lupuți avea oportunitatea dea răzbuna eșecul din sezonul regulat 1-3 consemnat pe 22 octombrie 2022.

Nici formația teleormăneană, o adeptă a sistemului de joc 1-4-3-3 nu excela la capitolul experiență. În formula de start a liderului figurând nouă titluare născute după 2000, la care se adăuga o bancă de rezerve rarefiată cu doar trei jucătoare trecute pe raportul de joc toate născute între 2004 și 2007.

Pornind de la aceste coordonate fetele noastre reușesc în primele 30 de minute de joc (cele mai bune din întreg sezonul competițional) să puncteze de trei ori prin dubla lui Alexandra Daniela Buftea (minutele 4 și 29) respectiv Dariana Szalay (minutul 10). Coautoare la toate cele trei reușite fiind decarul Dariana Persida Indrei (un mijlocaș de creație de doar 25 de ani). Replica formației vizitatoare a venit după doar opt minute de joc când scorul indica 1-0, Mihaela Radu a punctat pentru 1-1, pentru ca în minutul 32 la un duel în suprafața de pedeapsă băimărean, cele două purtătoare ale numărului 17, Denisa Șut – Elena Frîncu, să se soldeze cu o lovitură de pedeapsă, transformată cu siguranță de căpitanul de echipă Oana Dumitrache.

Avantajul de 3-2 cu care s-a intrat la cabine s-a păstrat și în primele 22 de minute ale actului secund, moment în care internaționalul Elena Frîncu iese la rampă cu două reușite (minutele 67 și 71). Dacă până în minutul 56 echilibrul de forțe din teren a fost unul echilibrat, accidentarea și înlocuirea lui Georgiana Marița dezechilibrează jocul median al băimărencelor, care pe de o parte pierd atât de faza de construcție cât și ca forță în atac. Iar în condițiile în care la scorul de 3-3, tușierul Robert Mereș a tolerat o flagrantă poziție de offsaid a fundașul Gabriela Rizea (coautoare a golului), se poate vorbi cu ușurință de o viciere de rezultat.

După acest al treilea eșec rămânem doar cu consolarea unei prime reprize de excepție, făcut de fetele noastre și cu speranța obținerii celor trei puncte, etapa viitoare acasă cu ultima clasată A.F.C.Fair Play Joc Cinstit București.

A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare – C.S.M.Alexandria 3-4 (3-2)

Liga 1 fotbal feminin Etapa 1 play-out
Duminică 9 aprilie 2023 ora 11.00
Stadionul Viorel Mateianu Baia Mare
Arbitrii: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj Napoca), Robert Mereș (Cluj Napoca), Janos Gyorgy Tașnadi (Cluj Napoca)
Marcatoare: Alexandra Buftea (4, 29), Dariana Szalay (10) / Mihaela Radu (😎, Oana Dumitrache (32-11m), Elena Frîncu (67, 71)
Cartonaș galben: Camelia Daneliuc (73)
A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare: 1.Ana Mateșan – 17.Denisa Șut (20.Lorena Puja `75), 6.Diana Butuza-cpt, 18.Camelia Georgiana Daneliuc, 14.Denisa Larisa Olar – 3.Gabriela Maria Țițu, 9.Alexandra Buftea, 10.Dariana Indrei, 15.Georgiana Marița (7.Georgiana Pâtca `56) – 24.Dariana Szalay (23.Giulia Florian `79), 16.Raluca Dragoș
Rezerve neutilizate: 8.Cristina Rus, 30.Florina Cosma, 5.Adriana Ilieș
Antrenor Daniel Lupuți
C.S.M.Alexandria: 1.Cosmin Toma – 18.Gabriela Rizea, 8.Iustina Rezeanu, 15.Oana Dumitrache-cpt, 4.Beatrice Luca (9.Denisa Preda `20 – 16.Carmen Trifu `62) – 5.Roxana Șerban, 3.Valentina Petre, 10.Mădălina Feraru (13.Maria Dumitru `42) – 17.Elena Frîncu, 6.Caudiu Pană, 2.Mihaela Radu
Antrenori: Călin Pistolea, Gabriel Lungu