Domnițele râului reușesc o ”remondada” - Ziarul de Maramures

Domnițele râului reușesc o ”remondada”

Revenind în circuitul intern după o pauză de circa două săptămâni, prilejuită și de câștigarea prin neprezentare a jocului din etapa precedentă 3-0 cu C.S.S.Târgoviște (formație condamnată încă de pe acum la retrogradare), A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare avea să poposească în zona central nordică a României la Târgu Mureș (denumit și orașul florilor) pentru o confruntare cu vecina de clasament A.C.S.Ladies Târgu Mureș.

Duelul dintre „domnițele râului” și cea supranumită a „doamnelor” pornea de la un echilibru al meciurilor directe jucate în acesastă stagiune ambele găzduite de emblematicul stadion Viorel Mateianu din Municipiul Baia Mare, un 3-2 repurtat de fetele noastre în sezonul regulat etapa 8 (pe 14 noiiembrie 2021), respectiv un 0-3 consemnat în runda a treia a play-out-ului (pe 20 martie 2022).

După un start de partidă echilibrat, băimărencele reușesc să deschidă scorul rapid prin mijlocașul din axul central Laura Desmerean (minutul 15), târgumureșencele formație nou promovată pe prima scenă reușesc să echilibreze rapid balanța grație mijlocașului David Marta (minutul 18). Creându-și o posesie superioară la mijlocul terenului târgumureșencele reușesc în minutul 23 să preia conducerea prin mijlocașul Szidonia Adorjan. Cu patru minute înainte de finalul primei reprize, formația gazdă înscrie pentru a treia oară prin consacratul atacant Lucia Meleacă (minutul 41).

Cele două înlocuiri la care apelează la pauză tehnicianul Robert Mezei, înlocuirea dintre buturi a Krisztinei Szoke Nagy, respectiv introducerea vârfului de atac Laura Dragoș readuc suflul necesar formației băimărene. Experiența la doar 25 de ani și reușita din minutul 72 a căpitanului de echipă Dariana Persida Indrei, face ca ultimele 20 de minute ale partidei să fie de foc, jocul la scorul de 3-2 fiind unul relansat. Urmează două momente providențiale ale „vârfului de lance” de doar 20 de ani Laura Dragoș (intrată după pauză) pentru ca toate cele trei puncte puse în joc să fie acontate de aceste mari caractere ale fotbalului feminin maramureșean.

Scăpate încă de acum două săptămâni de grija retrogradării, „domnițele râului” urmează să primească miercuri (18 mai 2022 orele 11.00) pe stadionul Viorel Mateianu vizita reșițencelor de la Banat Girls, urmând ca în ultimele două runde stagionale, să evolueze în deplasare (pe 22 mai) pe terenul puternicei formații A.C.S.Piroș Security Protect Arad, urmând ca pe data de (29 mai 2022) să se despartă de proprii suporteri pe într-un meci cu deja retragradata Universitatea Galați.

A.C.S.Ladies Târgu Mureș – A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare 3-4 (3-1)
Liga 1 Fotbal Feminin play-out Etapa 8
Stadionul: Trans Sil Târgu Mureș
Arbitrii: Valentin Florescu (Sfântu Gheorghe), Tamaș Barna Biro (Cernat – Covasna), Zsolt Biro (Belin – Covasna)
Duminică 15 mai 2022 ora 13.00
Marcatoare: David Marta (18), Szidonia Adorjan (23), Lucia Meleacă (41) / Laura Desmerean (15), Dariana Indrei (72), Laura Dragoș (79, 81)
Cartonașe galbene: Lucia Meleacă (65), Timea Krall (69), Timea Tamaș (70) / Robert Mezei (26), Dariana Indrei (68)
A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare: 12.Krisztina Szoke Nagy (1.Kriszta Haim 46) – 10.Dariana Indrei-cpt, 16.Paula Gavriș, 4.Paula Tărău (2.Raluca Dragoș 46), 6.Diana Butuza, 22.Alexandra Buftea, 3.Gabriela Țițu, 18.Camelia Daneliuc, 5.Georgiana Marița, 26.Deisa Șut, 7.Laura Desmerean
Antrenor: Robert Mezei