Reclama ta
O bunicuță de 89 de ani, a ajuns acasă cu ajutorul salvamontistilor - Ziarul de Maramures

O bunicuță de 89 de ani, a ajuns acasă cu ajutorul salvamontistilor

Dacă cineva crede că terenul dificil și temperaturile extreme înăspresc sufletul unui salvamontist, se înșeală. Oamenii care salvează oameni nu pot fi dărâmați ușor. Empatia față de semenii lor îi caracterizează. Asta stă la baza puterii lor fizice și interioare.

Nu este pentru prima dată când salvamontiștii care salvează persone rătăcite din muntii asprii ai Maramureșului, dau o mână de ajutor și în altfel de situații. Spre exemplu, în cursul serii de ieri, o bunicuță externată din spital a trebuit să ajungă acasă, la ea. Din cauza terenului accidentat a fost necesar ca salvamontiștii să intervină pentru ca femeia să se întoarcă în gospodăria ei.

CLICK: Povestea Laurei. Am plecat în Germania și am lăsat în urmă oameni dragi. Experiența de la Centrul Luchian m-a pregătit pentru acest drum

”In aceasta seara (n.r.- 16.10.2025) am intervenit, in calitate de resursa de sprijin în zona greu accesibilă a localității Borșa pentru a ajuta o bunicuță de 89 de ani. Am preluat-o de la spital de pe sectia chirurgie și am transportat-o în siguranță acasă cu ambulanța Salvamont intr-o zona in care accesul se poate face doar cu autospeciale 4×4. Suntem bucuroși că am putut să-i fim de ajutor!”, a precizat seful Salvamont Maramures, Dan Benga.

Lasă un comentariu

Ziarul de Maramures

Trebuie să știi

error: Conținut protejat !!