Auto: Maximilian Gunther a adus echipei Maserati prima victorie în Formula E - Ziarul de Maramures

Breaking News

Auto: Maximilian Gunther a adus echipei Maserati prima victorie în Formula E

Pilotul german Maximilian Gunther a adus echipei Maserati prima sa victorie în Formula E, campionatul mondial de automobilism rezervat monoposturilor 100% electrice, duminică la Jakarta, scrie Agerpres.

Gunther, plecat din pole position, a obţinut cu această ocazie a patra sa victorie în Formula E, după ce a încheiat cursa din capitala Indoneziei în 44 min 57 sec 235/100.

Pe locul al doilea, la 2,822 sec, s-a clasat britanicul Jake Dennis (Avalanche Andretti), în timp ce poziţia a treia a fost ocupată de neozeelandezul Mitch Evans (Jaguar), la 18,498 sec.

Germanul Pascar Wehrlein (Porsche), clasat pe locul al şaselea duminică, ocupă primul loc în clasamentul general din Formula E, cu un avans de un singur punct faţă de Jack Dennis.

Wehrlein reuşise să se impună sâmbătă în prima dintre cele două cursei programate în acest weekend la Jakarta.

Maserati, care şi-a făcut în acest sezon debutul în Formula E, obţinuse ultimul său succes într-o cursă de campionat mondial rezervată monoposturilor în 1957, la Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei, prin legendarul pilot argentinian Manuel Fangio, cvintuplu campion al lumii la categoria regină a automobilismului.

Marca italiană deţinută de concernul Stellantis a înlocuit anul acesta în competiţia monoposturilor electrice fosta echipă Venturi, cu sediul în Monaco.