AUTO: Olandezul Max Verstappen, câștigător în faţa propriului public în Marele Premiu al Olandei - Ziarul de Maramures

Olandezul Max Verstappen (Red Bull-Honda), plecat din pole position, a terminat învingător în faţa propriului public în Marele Premiu al Olandei la Formula 1, a 13-a etapă a Campionatului Mondial, ce a avut loc duminică pe circuitul de la Zandvoort, el fiind urmat pe podium de piloţii Mercedes, britanicul Lewis Hamilton şi finlandezul Valtteri Bottas, relatează Agerpres.

Olandezul a reuşit a 17-a sa victorie în Formula 1 şi a şaptea în acest an. Verstappen a urcat cu această ocazie pe primul loc în clasamentul piloţilor, devansându-l pe Hamilton, deţinătorul a şapte titluri mondiale.

Poziţia a 4-a i-a revenit francezului Pierre Gasly (AlphaTauri-Honda), pe locul 5 a fost monegascul Charles Leclerc (Ferrari), iar pe 6 s-a clasat spaniolul Fernando Alonso (Alpine-Renault).

Circuitul de la Zandvoort a revenit în Formula 1 după 36 de ani.

Verstappen a fost cronometrat în 1 h 30:05.395, fiind urmat la 20.932 de Hamilton şi la 56.460 de Bottas.

Clasamentul final al cursei:
1. Max Verstappen (Olanda/Red Bull-Honda) a parcurs cei 306,587 km în 1 h 30:05.395 (medie: 204,187 km/h)
18. Mick Schumacher (Germania/Haas-Ferrari) 3 tururi

Cel mai bun tur în cursă: Lewis Hamilton 1:11.097 în turul 72 (medie: 215,654 km/h)

Abandonuri:
Nikita Mazepin (Rusia/Haas-Ferrari): problemă mecanică, turul 41
Yuki Tsunoda (Japonia/AlphaTauri-Honda): problemă mecanică, turul 48
George Russell (Marea Britanie/Williams): problemă mecanică, 70e tour (clasat)