MotoGP: Jorge Martin a câştigat Marele Premiu al statului San Marino - Ziarul de Maramures

Breaking News

MotoGP: Jorge Martin a câştigat Marele Premiu al statului San Marino

Pilotul spaniol Jorge Martin (Ducati-Pramac) a câştigat Marele Premiu al statului San Marino la MotoGP, duminică, pe circuitul de la Misano, în etapa a 12-a din cele 20- ale Campionatului Mondial de motociclism viteză, transmite FP și Agerpres.

Martin, care a fost urmat de italienii Marco Bezzecchi (Ducati-VR46) şi de Francesco Bagnaia (Ducati), a redus diferenţa din clasamentul general faţă de liderul Bagnaia.

Spaniolul, care a pornit din pole position, reuşise să câştige şi cursa de sprint de sâmbătă. Martin a obţinut duminică a doua sa victorie din acest sezon.

Bagnaia păstrează un avans de 36 de puncte în clasamentul mondial al piloţilor, având 283 de puncte, faţă de 247 ale lui Martin.

Pilotul spaniol Marc Marquez (Honda), care are şase titluri mondiale la MotoGP, s-a clasat pe locul 7 la Misano.