Minaur a pierdut meciul cu Dacia Mioveni - Ziarul de Maramures

Minaur a pierdut meciul cu Dacia Mioveni

Luni după-amiază, noua Sala Polivalentă din Mioveni a fost gazda partidei dintre Dacia din localitate și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 6-a din Liga Florilor MOL.

Din păcate, Minaur a făcut un joc slab, a ratat exasperant de mult și a fost învinsă de o echipă care nu câștigase până acum. Și n-a făcut-o pentru că în două meciuri a avut arbitraje împotrivă. Pentru că, spuneam și în avancronică, Mioveni nu este o echipă de ultimele locuri. Măcar pentru că a transferat în vară trei jucătoare de la campioana Rapid, plus o croată medaliată cu bronz la ultimele Europene, scrie minaur.ro.

Gazdele au început bine meciul, au condus 3-1 (7), după care Minaur a avut câteva minute foarte bune, în care a întors scorul în favoarea sa: 3-4 (10). Din păcate au urmat mai multe ratări ale fetelor noastre și Mioveni a revenit la conducere: 7-6 (21), 9-7 (23), 11-9 (la pauză). După reluare, ambele echipe transformă aproape orice atac în gol, dar reușim să egalăm la 14 (min. 36), după o dublă reușită de Tănasie. Imediat Cavlovic este eliminată și primim trei goluri într-un singur minut. Chiar dacă ne apropiem în mai multe rânduri la două goluri, gazdele gestionează bine finalul de meci și se impun la un scor exagerat față de ceea ce s-a jucat pe teren.

Minaur trebuie să strângă rândurile pentru meciul care vine, cel din 19 octombrie, cu CSM București, ultimul înainte de întreruperea pentru Campionatul European.

Dacia Mioveni – CS Minaur Baia Mare: 29-24 (11-9)

Sala sporturilor din Mioveni; cca 200 spectatori
Arbitri: Ionuț Cazan și Gesur Suliman (București). Delegat FRH: Diana Ciulei (Brașov)
Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate: 3-3; au ratat: Constantinescu / Tănasie, Mițicuș). Minute de eliminare: 8-6 (Simion, Ivan, Vizuete, Lazăr / Terciu, Cavlovic 2)
Dacia Mioveni: Mădălina Ion (12 intervenții, a apărat și un 7m), Ana Maria Mîrcă Olariu – Claudia Constantinescu 8 (unul din 7m), Gianina Nițu 5, Judith Vizuete 3. Alexandra Georgescu 3, Roxana Cîrjan 3, Dora Krsnik 3 (2 din 7m), Raluca Nicolae 3, Ana Maria Simion 1, Irina Ivan, Roxana Beșleagă, Ștefania Lazăr, Sarah Darie, Bojana Milic
CS Minaur: Cristina Enache (4 intervenții), Amra Pandzic (2 intervenții) – Magda Cazanga 6, Andreea Popa 5, Luciana Popescu 5 (3 din 7m), Ana Maria Tănasie 4, Amalia Terciu 2, Itana Cavlovic 2, Aleksandra Vukajlovic, Eva Kerekes, Raluca Tudor, Andreea Țîrle, Anca Mițicuș. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu