MotoGP: Pilotul australian Jack Miller a câştigat Marele Premiu al Franţei la motociclism viteză - Ziarul de Maramures

Pilotul australian Jack Miller (Ducati) a câştigat duminică Marele Premiu al Franţei la motociclism viteză, clasa MotoGP, pe circuitul de la Mans (4,185 km), notează Agerpres.

Miller a fost cronometrat în 4:25.473 (27 tururi), fiind urmat de francezii Johann Zarco (Ducati-Pramac, +3.970) şi Fabio Quartararo (Yamaha, +14.468), acesta din urmă plecând în cursă din pole position.

Quartararo rămâne lider în clasamentul general după primele cinci manşe ale Campionatului mondial la clasa-regină, cu 80 de puncte, pe locurile 2 şi 3 fiind deocamdată italianul Francesco Bagnaia (Ducati, 79 pct), respectiv Johann Zarco (68 pct).

Tot duminică, spaniolul Sergio Garcia (GasGas) a câştigat cursa la clasa Moto 3, iar la Moto 2 învingător a fost de asemenea un pilot spaniol, Raul Fernandez (Kalex).