Oferta
România a votat în favoarea acordului comercial dintre UE și Mercosor. Deputat Crina Chilat: ”Fermierii români au nevoie de sprijin real, nu de decizii luate fără voia lor” - Ziarul de Maramures

România a votat în favoarea acordului comercial dintre UE și Mercosor. Deputat Crina Chilat: ”Fermierii români au nevoie de sprijin real, nu de decizii luate fără voia lor”

Acordul comercial dintre Uniunea Europeană și Mercosur provoacă tensiuni la Bruxelles. Cinci state se opun documentului. România a votat în favoarea tratatului. PSD consideră că acesta reprezintă un „un act de trădare a intereselor fermierilor români” din partea ministerului de Externe și îi cere premierului Bolojan să precizeze dacă a avut cunoştinţă de mandatul primit de reprezentantul României în COREPER.

Crina Chilat, deputat PSD Maramureș: ”România a votat în favoarea tratatului, asta în timp ce PSD, parte din coaliția de guvernare, consideră că acesta reprezintă un „un act de trădare a intereselor fermierilor români” din partea ministerului de Externe, condus de Oana Țoiu. PSD condamnă ferm decizia Ministerului Afacerilor Externe de a mandata reprezentantul României din COREPER să voteze în favoarea Acordului comercial UE–Mercosur, fără existența unor clauze clare și obligatorii care să protejeze fermierii români.
Este inacceptabil ca agricultura României să fie pusă în pericol prin deschiderea pieței pentru importuri masive din America Latină, în condiții de concurență neloială și standarde diferite de producție.”

Social-democrații consideră că este revoltător faptul că miniștrii USR (de la Externe și Economie) au avizat Memorandumul privind Acordul UE-Mercosur, fără să se fi consultat măcar cu fermierii români și fără să țină cont de obiecțiile formulate de Ministerul Agriculturii. PSD va folosi toate pârghiile și toate procedurile existente la nivelul Parlamentului European pentru amendarea Acordului UE-Mercosur în sensul protejării intereselor fermierilor români și europeni. Acestia consideră că nu poate exista o competiție loială pe piața europeană dacă se va accepta importul unor produse realizate fără constrângerile impuse fermierilor europeni cu privire la siguranța alimentară, protecția mediului, bunăstarea animalelor și regimul utilizării pesticidelor.

Crina Chilat, deputat PSD Maramureș: ”Fermierii români au nevoie de sprijin real, nu de decizii luate fără voia lor. România trebuie să își apere interesele naționale și să se asigure că orice acord comercial este corect, echilibrat și în beneficiul producătorilor autohtoni.”

***Blocul Mercosur este un bloc economic și comercial sud-american, creat pentru a facilita comerțul și integrarea între statele membre. În el sunt incluse următoarele state principale: Argentina, Brazilia, Paraguay și Uruguay. Pe scurt, în urma Acordului UE-Mercosur, fermierii români vor avea de pierdut pentru că, de exemplu, importurile de carne din Argentina și Brazilia vor beneficia de taxe reduse, ceea ce va pune presiune asupra prețurilor interne. Astfel, carnea românească va fi mai greu de vândut dacă e mai scumpă decât cea importată din America Latină și există riscul ca producția românească să dispară treptat.

Foto-arhiva

Lasă un comentariu

Ziarul de Maramures

Trebuie să știi

error: Conținut protejat !!