Al nouălea titlu din istoria rugby-ului maramureșean - Ziarul de Maramures

Al nouălea titlu din istoria rugby-ului maramureșean

Finala Ligii Naționale de Rugby din acest an a fost una aparte. Pe de o parte, C.S.M.Știința Baia Mare țintea în premieră națională obținerea celui de-al patrulea titlu consecutiv, în timp ce militarii bucureșteni erau dornici de a aduce, după 16 ani, al 24-lea titlu de campioană națională în Ghencea (anul 2006 fiind ultimul an în care formația militară reușea eventul campionat-cupă).

Fără a surprinde în vreun fel, jocul ambelor formații în primul mitan a fost unul extrem de tacticizat cu o ușoară dominare teritorială și tactică de partea zimbrilor băimăreni care au și reușit să deschidă scorul prin uvertura neo-zeelandeză Tu-Te Whakaoho Ahika Grant (minutul 6). Același Tu-Te Grant putea tripla avantajul campioanei, însă loviturile de pedeapsă din minutele 10 și 17 nu cadrează spațiul dintre cele două buturi steliste.

Cu o forță superioară pe grămadă, 885 de kg față de cele 851 ale băimărenilor, militarii reușesc la jumătatea primei reprize primul eseu al jocului, semnat de aripa irlandeză de 97 de kg Matthew Devon Tweddle (minutul 19). Fosta uvertură a zimbrilor Ratu Taniela Maravunawasawasa transformă, și scorul devine 3-7. Zimbri reușesc să revină în avantaj, grație loviturilor de pedeapsă transformate de cel de-al doilea transformeur al lui Eugen Apjok, fundașul de doar 22 de ani Paul Popoaia (minutele 21 și 31). Militarii vor intra totuși la cabine cu un firav avantaj asigurat de același Ratu Taniela Maravunawasawasa autor al unei lovituri de penalitate (minutul 38). Scor 9-10.

La prima acțiune ofensivă a bucureștenilor din actul secund, venită mai ales pe fondul unei superiorități numerice datorată celor două eliminări temporare ale lui Beka Bitsadze (minutul 37) respectiv Florian Roșu (minutul 40) asistăm la cel de-al doilea eseu al centrului fijian de 34 de ani Nkosikhona Masuku (minutul 41). Scor 9-15.

Ultimele 35 de minute aparțin campionanei României, care a știut să gestioneze jocul pe faza de apărare, nepermițând adversarului să mai puncteze până la finalul jocului, în timp ce pe faza ofensivă același Paul Popoaia (minutul 46 – lovitură de pedeapsă) respectiv talonerul de origine georgiană de doar 24 de ani Levan Papidze (cu 2 eseuri minutele 57 și 79) sunt oamenii care reușesc să dea lovitura, mărind ecartul la șapte puncte, scor 22-15. Cu acest scor consemnat la finalul timpului regulamentar de joc, elevii lui Eugen Apjok – Paul Rusu, reușesc al patrulea titlu național consecutiv dintr-o zestre totală de nouă titluri obținute (1989-1990, 2008-2009, 2010, 2011, 2014, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 și 2022).

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.A.Steaua București 22-15 (9-10)

Finala Ligii Naționale de Rugby ediția 2022

Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf București
Duminică 4 decembrie 2022 ora 14.30
Televizat Prima Sport 1
Arbitrii: Alexandru Eugen Ionescu (București), Robert Andrei Diaconescu (Constanța), Cristian Șerban (București)
Arbitrul nr 4: Dragoș Preda (București)
Arbitrul nr 5: Victor Ioniță (București)
T.M.O. Răzvan Vasiliu (București)
Observator: Constantin Bonea (București)

Marcatori: Levan Papidze (2 eseuri), Tu-Te Whakaoho Ahika Grant (1 lovitură de pedeapsă), Paul Popoaia (3 lovituri de pedeapsă) / Matthew Devon Tweddle (1 eseu), Nkosikhona Masuku (1 eseu), Ratu Taniela Maravunawasawasa (1 transformare, 1 lovitură de pedeapsă)

Cartonașe galbene: Beka Bitsadze (37), Florian Gheorghiță Roșu (40), Sione Fakaosilea (72) / Kamil Mihai Sobota (40), Ratu Taniela Maravunawasawasa (49), Nkosikhona Masuku (78)

Omul meciului: Alexandru Alexe (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 29.Kefentse Seshego Mahlo, 13.Sikuea Taliauli Malohi Niutakeifanga Faiekaono, 12.Sione Fakaosilea, 11.Mihai Lămboiu, 10.Tu-Te Whakaoho Ahika Grant, 9.Alexandru Ionuț Țiglă, 1.James Liam Scott, 2.Levan Papidze, 3.Revazi Dugladze, 4.Florian Gheorghiță Roșu, 27.Marius Octavian Dănilă, 6.Alexandru Alexe, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman-cpt, 8.Beka Bitsadze

Rezerve: 16.Timothy Junior Lilomaiava, 17.Mihai Dumitru Dico, 18.Iulian Ailincăi, 19.Mate Dardzulidze, 20.Vlăduț Giorgian Bocăneț, 21.Mihai Alexandru Mureșan, 22.Alexandru Răzvan Iancu, 23.Silviu Andrei Grădinaru,
Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

C.S.A.Steaua București: 15.Sioeli Lama, 20.Jone Marawa, 35.Hinckley Vaovasa, 12.Tangimana Fonovai, 11.Ionuț Răzvan Dumitru, 28.Ratu Taniela Maravunawasawasa, 34.Florin Surugiu-cpt, 1.Alexandru Savin, 2.Vasile Florin Bârdașu, 3.Vasile Bălan, 31.Matthew Devon Tweddle, 5.Damian Cristian Strătilă, 6.Kamil Mihai Sobota, 7.Dragoș Petre Ser, 8.Eseria Baivi Vueti
Rezerve: 16.Tudor Gabriel Butnariu, 17.Marius Gheorghe Lungu, 18.Nkosikhona Masuku, 19.Jan Rossouw, 20.Cristi Boboc, 21.Sorin Pandichi, 22.Daniel Plai, 23.Monson Vaovasa

Antrenori: Ștefan Acsinte, Mugurel Preda

Evoluția scorului:
Min 6 Tu-Te Whakaoho Ahika Grant – lovitură de pedeapsă 28 de metri lateral stânga (3-0)
Min 10 Tu-Te Whakaoho Ahika Grant – lovitură de pedeapsă 50 de metri ușor lateral
Min 17 Tu-Te Whakaoho Ahika Grant
Min 19 Matthew Devon Tweddle – eseu izbutit în axul central (3-5)
Min 20 Ratu Taniela Maravunawasawasa – transformare eseu (3-7)
Min 21 Paul Popoaia – lovitură de pedeapsă 22 de metri flancul stâng (6-7)
Min 31 Paul Popoaia – lovitură de pedeapsă 24 de metri lateral stânga (9-7)
Min 35 Ratu Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă 40 de metri din zona centrală ratată
Min 37 Beka Bitsadze – este avertizat cu cartonașul galben
Min 38 Ratu Taniela Maravunawasawasa – lovitură de pedeapsă 23 de metri flancul drept (9-10)
Min 40 Kamil Mihai Sobota – vede cartonașul galben pentru greșeli repetate
Min 40 Florian Gheorghiță Roșu – primește cartonașul galben pentru o lovire a adversarului în grămadă
Min 41 Jone Marawa – eseu izbutit pe flancul stâng (9-15)