CSM Știința Baia Mare asediază „Cetatea Marii Uniri” - Ziarul de Maramures

CSM Știința Baia Mare asediază „Cetatea Marii Uniri”

Așa cum prefațam anterior, acest penultim duel din deplasare, de pe tereuul celor de la Clubul Sportiv Universitatea Alba Iulia s-a dovedit unul total dezechilibrat, formația alba-iuliană dovedindu-se prin exprimare a fi o echipă mult prea mică în comparație cu potențialul uman și tehnico tactic demonstrat în ultimul deceniu de campioana României, C.S.M. Știința Baia Mare.

La fel ca și în meciul din etapa anterioară, 95-0 (60-0) acasă cu C.S.M.Bucovina Suceava, zimbri au început în forță partida reușind să se impună cu un categoric 98-3 după ce la pauză conduseseră cu 45-0. Cu un total de 16 eseuri marcate (7 dintre ele în prima repriză plus alte 9 în actul secund) și un total de 9 transformări toate trecute în contul mijlocașului la deschidere Luca Nichitean, elevii lui Eugen Apjok – Paul Rusu au reușit încă de la jumătatea primului mitan să își asigure victoria cu punct bonus ofensiv, diferența de 95 de puncte consemnată la final fiind identică cu cea din urmă cu o săptămână contra celor de la C.S.M.Bucovina Suceava.

Primele și singurele puncte marcate campioanei României în istoria de 45 de ani a meciurilor directe, au fost reușite în penultimul minut al partidei, de centrul Carlos Florea Jilăveanu autor al unei lovituri de penalitate.

Neoficial, C.S.U.Alba Iulia (formație aflată pe ultima poziție a grupei A cu șase eșecuri din tot atâtea meciuri jucate) dar și cu un buget de doar 70.000 de euro are șanse tot mai mici să continue pe prima scenă, interesul factorilor decizionali dar și a spectatorilor prezenți inclusiv la acest joc în jur de doar 100, fiind aproape inexistent în „Cetatea Marii Uniri”

C.S.U.Alba Iulia – C.S.M.Știința Baia Mare 3-98 (0-45)
Divizia Națională de Rugby Etapa 7
Stadion Cetate Alba Iulia
Sâmbătă 4 iunie 2022 ora 16.00
Arbitrii: Teodor Buzatu (Baia Mare), Lucian Ravăr (Brașov), Constantin Szavuy (Brașov)
Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)
Marcatori: Carlos Florea Jilăveanu (1 lovitură de pedeapsă) / Mihai Lămboiu (3 eseuri), Kefentse Mahlo (3 eseuri), Silviu Grădinaru (2 eseuri), Sione Fakaosilea (2 eseuri), Alexandru Alexe (2 eseuri), Jacob Nicolaas Immelman (1 eseu), Marius Dănilă (1 eseu), James Scott (1 eseu), Mihai Dico (1 eseu), Luca Nichitean (9 transformări)
Omul meciului: Vlăduț Bocăneț (C.S.M.Știința Baia Mare)
C.S.U.Alba Iulia: 15.Răzvan Socaciu, 14.Andrei Opriș, 13.Carlos Florea Jilăveanu, 2.Adrian Marcu, 11.Alexandru Vasile, 10.Tudor Legean, 9.Adrian Șuteu, 6.Alin Davidoaie, 17.Dan Băgăcean, 3.Bogdan Ștefan, 4.Vlad Coroian, 5.Bogdan Pârvu, 6.Sorin Cerceș7.Alexandru Niță, 8.Adrian Socaciu
Rezerve: 1.Cristian Gavra, 18.Antonio Mureșan, 19.Flavius Pușcaș, 20.Alin Păcurar, 21.Alexandru Gabără, 22.Victor Macrea, 29.Maximilian Pintea
Antrenori: Marius Florin Ștefănescu, Florin Mureșan Coge
C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Alexandru Mureșan, 14.Mihai Lămboiu, 13.Alexandru Bucur, 12.Sione Fakaosilea, 11.Kefentse Mahlo, 10.Luca Nichitean, 20.Vlăduț Bocăneț, 1.Adrian Jipa, 2.Timothy Lilomaiava, 3.Agustin Mansilla, 4.Ștefan Iancu, 5.Mate Dardzulidze, 24.Silviu Grădinaru, 7.Alexandru Alexe, 8.Jacob Nicolaas Immelman-cpt
Rezerve: 16.Adrian Țală, 17.James Scott, 18.Domițian Mureșan, 19.Marius Dănilă, 9.Alexandru Țiglă, 25.Sikuea Taliauli, 6. Florian Roșu, 23.Mihai Dico
Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu