Domnițele râului pierd în ultimul meci stagional pe propriul teren - Ziarul de Maramures

Domnițele râului pierd în ultimul meci stagional pe propriul teren

După victoria de moral 2-0 obținută în etapa precedentă acasă cu A.C.S.Piroș Security Protect Arad, în ciuda întreruperii campionatului, A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare a acceptat propunerea formației A.S.C.S.Carmen București 1937 de a juca la matineu, meciul din cadrul etapei a 11 ultima din sezonul regulat (joc care în mod normal ar fi trebuit să se dispute pe data de 4 decembrie 2022.

Pornind cu un serios deficit de puncte doar 7 reușite în aceste 8 etape deja scurse „domnițele râului” aveau să joace ultimul meci stagional de pe propriul teren în compania formației clasată pe poziția a treia a clasamentului, o echipă care în șapte etape jucate a pierdut doar două jocuri 0-4 sub Dealul Feleacului cu campioana en-titre F.C.Universitatea Cluj respectiv 0-1 acasă cu actualul lider Politehnica Timișoara. Mai mult echipa condusă de Andrei Nemțescu a primit doar un singur gol în cele cinci victorii repurtate, raportul golurilor marcate înaintea acestui joc fiind de 31 de goluri.

Pentru a se menține pe podium la finalul sezonului regulat, bucureștencele luau în calcul doar varianta victoriei, lucru pe care aveau să îl și realizeze, scorul consemnat la finalul timpului regulamentar de joc fiind de 0-5 după ce la pauză tabela indica 0-2. Golurile formației vizitatoare au fost reușite de cele două „vârfuri de lance” Iuliana Obreja – 27 de ani (minutele 16, 52) respectiv jucătoarea de doar 15 ani Rania Kara Jouli (autoare a unui hatt-rick minutele 35, 85, 88).

Pentru fetele noastre urmează ultimele două deplasări stagionale mult mai abordabile de pe terenul formațiilor aflate pe locurile șapte și opt A.C.S.Târgu Mureș 1898 respectiv cel de la Reșița contra celor de la A.C.S.Banat Girls.

A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare – A.S.C.S.Carmen București 1937 0-5 (0-2)

Divizia A Fotbal Feminin Etapa 11
Stadionul Viorel Mateianu Baia Mare
Duminică 13 noiembrie 2022 ora 11.00
Arbitrii: Krisztina Szabo (Crișeni – Sălaj), Adrian Ioan Iancău (Derșida – Sălaj), Ioan Cozorici (Zalău)
Observator: Constantin Por (Satu Mare)
Marcatoare: Iuliana Obreja (16, 52), Rania Kara Jouli (35, 85, 88)
Cartonaș galben: Claudia Chiper (53)
A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare: 1.Ana Mateșan (30.Kriszta Haim 80) – 24.Denisa Șut (28.Patricia Șpan 76), 19.Andreea Costin, 18.Camelia Daneliuc, 6.Diana Butuza-cpt – 22.Alexandra Buftea, 10.Dariana Indrei (20.Georgiana Pâtca 60), 3.Gabriela Țițu – 16.Elina Coceanovschi, 5.Bianca Marița (11.Lorena Pop 76), 7.Marinela Cotoș
Rezervă neutilizată: 14.Larisa Olar
Antrenor: Robert Mezei
A.S.C.S.Carmen București 1937: 33.Danielle Krzyzaniak – 11.Elena Olteanu (27.Maria Neacșu 71), 10.Giorgiana Vasile-cpt, 26.Ana Maria Stanciu, 8.Oana Dragu – 3.Androniki Michalopoulou, 28.Maria Cristea (2.Maria Mihalache71), 22.Bianca Sandu, 24.Claudia Chiper (15.Alina Mazilu 85) – 6.Iuliana Obreja (Maria Bardea 64), 9.Rania Kara Jouli
Rezervă neutilizată: 30.Laura Sondorg
Antrenori: Andrei Nemțescu, Octavian Stanciu