Fotbal: Foarte aproape de prima victorie stagională - Ziarul de Maramures

Fotbal: Foarte aproape de prima victorie stagională

În ciuda pozițiilor diametral opuse din clasament, formația bucureșteană a reușit în prima repriză să puncteze doar la capitolul posesiei balonului, „domnițele râului” fiind însă bine poziționate în teren, iar pe faza defensivă extrem de exacte. Cu o oarecare agresivitate în zona mediană, compartiment din care face parte și secundul Dariana Indrei (cea care și poartă banderola de căpitan de echipă), fetele noastre reușesc chiar deschiderea scorului.

Cu circa zece minute înainte de finaul primului mitan, la lovitura liberă indirectă executată de Dariana Indrei de pe flancul stâng, fundașul central Alexandra Lăzărean încearcă să intervină la balon, îi schimbă traiectoria, trimițându-l la colțul scurt în dreapta portarului Ana Șerbănică.

Actul secund continuă sub aceleași auspicii, cu o posesie prelungită a balonului venită din partea formației oaspete dar și cu un răspuns pe măsură (dat prin acele contraatacuri tăioase inițiate în mare măsură de jucătoarele de la mijlocul terenului). În ciuda jocului pragmatic din startul reprizei secunde, când băimărencele puteau în 3-4 rânduri să închidă tabela, cele care aveau să înscrie erau oaspetele.

Cu 20 de minute înainte de ultimul fluier al centralului sătmărean Adina Popa, formația înființată în urmă cu doar opt ani în urmă, reușește să restabilească egalitatea prin vârful de atac Ioana Stancu (autoare a unei pătrunderi urmată de șut de la circa 16 metri din zonă centrală). Jocul se va termina nedecis 1-1, însă marele regret rămâne irosirea oportunității de o obține prima victorie stagională.

Pentru formația băimăreană, urmează meciul restanță cu campioana en-titre Olimpia Universitatea Cluj, urmat însă de alte trei jocuri mult mai facile cu Ladies Târgu Mureș și C.S.S.Târgoviște (ambele acasă) respectiv Universitatea Galați (în deplasare).

A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare – A.F.C.Fair Play Joc Cinstit București 1-1 (1-0)

Divizia A Etapa 7

Stadion: Viorel Mateianu Baia Mare
Arbitrii: Adina Claudia Popa (Satu Mare), Zsolt Kopriva (Carei), Krisztian Toth (Petrești)
Marcatoare: Alexandra Lăzărean (35-autogol) / Ioana Stancu (70)
A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare: 12.Krisztina Szoke Nagy – 6.Diana Butuza, 18.Camelia Daneliuc, 7.Laura Desmerean, 14.Denisa Olar – 21.Paula Tărău (8.Bianca Lazăr 82), 10.Dariana Indrei-cpt, 22.Alexandra Buftea, 3.Gabriela Țițu (26.Denisa Șut 91) – 16.Paula Gavriș, 11.Georgiana Marița (9.Andreea Indrecan `72)
Rezerve neutilizate: 1.Kriszta Haim, 24.Dariana Szalay
Antrenori: Octavian Dragomir, Dariana Indrei
A.F.C.Fair Play Joc Cinstit București: 1.Ana Șerbănică – 9.Alisa Rujovic, 4.Alexandra Lăzărean, 5.Alexandra Anghel, 6.Teodora Șerbănuță (11.Mihaela Mardari 54) – 20.Iustina Rezeanu, 3.Valentina Petre, 14.Carouna Șolonca – 10.Ioana Stancu, 7.Daniela Preda (8.Miruna Huțanu 79), 18.Elena Frîncu-cpt
Rerzerve neutilizate: 2.Simina Podgoreanu, 14.Gabriel Ionaș, 16.Miruna Cristea
Antrenori: Daniel Grigore, Simina Podgoreanu