Handbal masculin: CSM București s-a impus în meciul cu Minaur - Ziarul de Maramures

Handbal masculin: CSM București s-a impus în meciul cu Minaur

Marți, în sala “Horia Demian” din Cluj-Napoca, s-a disputat partida dintre CS Minaur Baia Mare și CSM București, joc din cadrul etapei a 22-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin, scrie minaur.ro.

Un meci pentru locul 4 în clasament, în care s-a impus, din păcate, echipa bucureșteană, dar putem spune că jucătorii de la Minaur chiar au muncit serios în acest meci și au fost aproape de a obține un rezultat bun.

CSMB a început mai bine, a condus 1-3 (4), dar Minaur a egalat repede la 3 (min. 6). În alte șase minute bucureștenii se duc din nou la trei goluri: 4-7 (12), diferență care se menține destul de multă vreme: 7-10 (20). Încercăm să reducem din handicap, iar apărarea merge mai bine pe final. De la 10-12 (25) avem o perioadă foarte bună, reușim două contraatacuri și încă un gol de pe pozițional și se face 13-12 (26), ba avem și om în plus. Nu gestionăm deloc bine ultimele minute, Cip este eliminat, apoi este eliminat și Ramba și ne întoarcem din nou la pasiv: 13-15 (la pauză).

Se înscriu mai puține goluri în partea a doua, apărările funcționează mai bine, CSMB are un plus și în min. 43 are patru goluri avantaj: 16-20. Cere time-out Sandu Sabou și revenim în joc, pe fondul unei apărări foarte bune și a portarului Pop care scoate câteva mingi incredibile. Reușim să înscriem patru goluri consecutiv și egalăm la 20 (50), moment pentru Colin Voica să ceară time-out. Finalul este extrem de încins, CSMB conduce 21-23, apoi Dobra înscrie cu efect și Cip egalează pe contraatac: 23-23.

Nantes și Buzle înscriu, apoi Nagy este eliminat. Recuperăm balonul, dar se dă fault, apoi Predragovic înscrie: 24-25 (58.24). Onyejekwe simulează o forțare pentru care putea încasa o eliminare, dar se dă doar 9m. Intrăm în pasiv și pe ultima pasă posibilă, Buzle aruncă în blocaj. În ultimele două secunde Davidovic înscrie și meciul se termină 24-26, iar CSMB “ne fură” locul 4 în clasament, relatează minaur.ro.

CS Minaur Baia Mare – CSM București: 24-26 (13-15)

Sala sporturilor “Horia Demian” din Cluj-Napoca

Au arbitrat: Gabriel Badiu și Ionuț Barbu (Cluj-Napoca). Observator FRH: Ioan Șerbu (București)
Aruncări de la 7m: 4-6 (transformate: 2-4; au ratat: Căbuț, Dobra / Nantes, Teixeira). Minute de eliminare: 8-10

CS Minaur: Ionuț Ciobanu (2 intervenții), Răzvan Pop (9 intervenții, a apărat și 2 de 7m) – Tomas Cip 6/6, Andrei Buzle 6/12, Milan Kotrc 5/5 (2 din 7m), Ionuț Ramba 3/4, Mihai Dobra 2/4, Călin Căbuț 1/4, Albert Cristescu 1/2, Daniel Bera 0/2, Daniel Mureșan, Robert Nagy, Georgel Haiduc, Mihai Bușecan. Antrenor: Alexandru Sabou

CSM București: Krupa (8 intervenții, a apărat și un 7m) – Teixeira 6/8 (3 din 7m), Nantes 6/12 (unul din 7m), Rotaru 4/4, Tărîță 4/4, Predragovic 4/7, Davidovic 1/1, Onyejekwe 1/2, Ungureanu 0/1, Nica, Becheru, Fotache, Militaru, Jerebie. Antrenori: Eliodor Voica, Bogdan Voica, Sorin Toacsen.