Minaur s-a calificat în turul III după două victorii - Ziarul de Maramures

Minaur s-a calificat în turul III după două victorii

Al doilea meci dintre CS Minaur Baia Mare și Odesa (Ucraina), din manșa a doua a turului II din EHF European Cup, s-a disputat sâmbătă în Polivalentă din Baia Mare. Cum era de așteptat după ce am văzut prima partidă, Minaur s-a impus confortabil și în cel de-al doilea joc, unde tinerii au primit multe minute și au încercat să profite de ele.

N-a fost ritmul din primul meci (scor 52-26), dar s-a jucat serios, oaspeții s-au străduit să iasă cu fruntea sus și putem spune că au reușit, scrie minaur.ro.

Minaur se califică în turul următor cu scorul general de 91-53. Turul III se va disputa în 24/25 noiembrie, respectiv 2/3 decembrie. Tragerea la sorți a meciurilor va avea loc marți, 24 octombrie.

A fost și o dublă de pregătire, cu public, pentru meciul care va avea loc miercuri, în Liga Zimbrilor, oaspeții noștri urmând să fie atunci cei de la CSM Focșani.

Odesa – CS Minaur Baia Mare: 27-39 (14-17)

Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 500 spectatori
Au arbitrat: Marija Ilieva și Silvana Karbeska (Macedonia de Nord). Delegat EHF: Peter Eles (Ungaria)
Aruncări de la 7m: 4-5 (transformate: 1-5; au ratat: Maloman 2, Nikoliuk). Minute de eliminare: 2-4 (Iujbabenko / Ivanovic, Nagy)
Odesa: Vadim Leontiev (o intervenție), Roman Dendenberia (7 intervenții), Maksim Leiba (2 intervenții) – Denis Savarin 8, Stepan Nikoliuk 4 (1 din 7m), Viktor Maloman 4, Daniil Patsaliuk 2, Marat Sahdieiev 2, Ivan Savciuk 2, Oleksandr Iujbabenko 2, Oleksandr Kolesnikov 1, Mykyta Ișkin 1, Anton Petrașciak 1, Anatoli Gusinin, Andrii Nipolzov, Vadim Polisciuk. Oficiali: Yevhen Marcenko, Dmitro Pigar, Mikola Pliuiko.
CS Minaur: Barna Buzogany (9 intervenții), Anton Terekhov (6 intervenții, a apărat și 3 de 7m) – Erik Pop 7, Tudor Botea 7 (2 din 7m), Nemanja Ratkovic 5, Anderson Mollino da Silva 4, Lucas Sabou 3 (2 din 7m), Tomas Cip 3, Nikola Ivanovic 2, Ovidiu Ardelean 2, Daniel Bera 2 (unul din 7m), Robert Nagy 1, Remus Chiș 1, Gabriel Cumpănici 1, Vlad Pop 1, Viorel Fotache. Antrenori: Alexandru Sabou, Iulian Alexandru, Mihai Bușecan, Ionuț Irimuș