Minaur s-a calificat la pas în sferturile Cupei României - Ziarul de Maramures

Minaur s-a calificat la pas în sferturile Cupei României

Miercuri, 27 martie, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CS Vaslui, manșă unică din optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin. Vaslui n-a pus mare preț pe acest meci, venind la meci cu doar 12 jucători, în marea lor majoritate copii și fără antrenorul Ovidiu Mihăilă. Sigur, și Minaur a odihnit mai mulți titulari, apoi a dat ocazia unor juniori sau tineri jucători să prindă minute. Am avut și două debuturi la seniori, Mario Racolța și Sebastian Barbul, amândoi reușind să și înscrie, notează csminaur.ro.

Meciul a fost dominat net de Minaur, care a avut doar un mic hop la început, când Vaslui a condus 1-0 și 2-1, apoi oaspeții n-au mai marcat 11 minute și băimărenii s-au desprins. Minaur a urcat în sferturi și așteaptă să vadă cu cine va juca în penultima fază înainte de Final Four.

CS Minaur Baia Mare – CSM Vaslui: 41-24 (20-8)

Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 600 spectatori
Au arbitrat: Narcis Adrian Avădani – Răzvan Popovici (Bacău). Observator FRH: Robert Harabagiu (Moreni)
Aruncări de la 7m: 2-5 (transformate: 1-3; au ratat: Racolța / Furak, Turcu). Minute de eliminare: 4-4 (Ardelean, E. Pop / Furak, Ionescu; în min. 6, Furak a primit cartonaș roșu pentru aruncare de la 7m în capul portarului)
CS Minaur: Barna Buzogany (7 intervenții, a apărat și un 7m), Hayder Al-Khafadji (6 intervenții) – Vlad Andrei Pop 7, Erik Leonard Pop 6, Tudor Botea 5, Anderson Mollino da Silva 3, Robert Nagy 3, Milan Kotrc 3, Ovidiu Ardelean 3 (unul din 7m), Tomas Cip 3, Stevan Vujovic 2, Sebastian Barbul 2, Gabriel Cumpănici 2, Remuș Chiș 1, Mario Racolța 1, Viorel Fotache. Antrenori: Alexandru Sabou, Mihai Bușecan și Ionuț Irimuș.
CSM Vaslui: Eduard Cioată (12 intervenții), Cristian Gherasim (3 intervenții, a apărat și un 7m) – Maxim Oancea 8, Alexandru Ionescu 6, Robert Frunză 3, Eduard Laeșu 3, Darius Ungureanu 2 (unul din 7m), Toma Dumitru 1 (din 7m), David Beligan 1 (din 7m), Robert Furak, Mihai Turcu, Florin Ciurescu Manea. Antrenor: Bogdan Pralea.

CS Minaur Baia Mare – CSM Vaslui: 41-24

Optimile se dispută într-o singură manșă, pe terenul echipelor trecute primele. Învingătoarele din aceste meciuri se califică direct în sferturile de finală.