Minaur vs. Alingsas în semifinalele EHF European Cup - Ziarul de Maramures

Minaur vs. Alingsas în semifinalele EHF European Cup

Doar două “duble” s-au disputat în sferturile de finală ale EHF European Cup, după ce echipele HC Victor și SKA Minsk au fost eliminate din competiție. Astfel, CS Minaur Baia mare și echipa norvegiană Naerbo au obținut calificare în penultimul act la “masa verde”, scrie minaur.ro .

Programul jocurilor din optimi

Alingsas IF (Suedia) – Talent tim Plzenskeho kraje (Cehia): 29-29 și 29-25
HC Victor (Rusia) – CS Minaur Baia Mare (România): 0-10 și 0-10
Drammen HK (Norvegia) – Suhr Aarau (Elveția): 31-29 și 33-32
SKA Minsk (Belarus) – Naerbo IL (Norvegia): 0-10 și 0-10

Se cunosc deja partidele din semifinale, deoarece tragerea la sorți s-a făcut în momentul extragerilor pentru sferturi: Drammen HK – Naerbo IL și CS Minaur Baia Mare – Alingsas, jocurile urmând să se dispute pe 23 și 30 aprilie, cu primele echipe gazde în manșa tur. Jocurile din finală sunt programate pe 21 și 28 mai.

Alingsas Handbollsklubb (AHK) este o echipă fondată în 1973, care își dispută partidele de pe teren propriu în Arena Estrad Alingsas, cu o capacitate de 2.800 de locuri (la meciul din sferturi au fost în sală 435 de spectatori, iar la meciul cu Turda 1.043 spectatori). Echipa suedeză are în palmares două titluri naționale (2009 și 2014), în alte patru rânduri fiind pe locul al doilea.

Alingsas a început EHF European Cup din turul I, la fel ca Minaur:

Turul I: 29-23 și 34-30 cu RK Metaloplastika Sabac (Serbia)
Turul II: 34-25 și 31-23 cu Donbas Mariupol (Ucraina)
Turul III: 36-18 și 32-32 cu HC Tallinn (Estonia)
Optimi de finală: 30-31 și 41-30 cu ACS Potaissa Turda (România)
Sferturi de finală: 29-29 și 29-25 cu Talent tym Plzenskeho kraje (Cehia)

Lotul echipei suedeze

Portari: 16. Norton Birath Jonson (17 ani); 1. Rickard Daniel Frisk (29 ani); 12. Emil Holmberg Schatzl (17 ani)
Extremă stânga: 19. Jesper Filen (27 ani, 32 goluri); 25. David Jaras (17 ani, 2 goluri); 17. Jacob Lundhal (21 ani, 16 goluri)
Inter stânga: 32. Daniel Bolmgren (24 ani, 37 goluri); 97. Emil Douglas Andersson (17 ani); 3. Mathias Pedersen (Danemarca, 24 ani, 68 goluri); 23. Christoffer Thor (Finlanda, 23 ani, 23 goluri)
Centru: 31. William Andersson Moberg (22 ani, 8 goluri); 7. Albin Hagglund Juner (18 ani, 5 goluri); 24. Fredrik Hellgren (23 ani, 3 goluri); 14. Hjalmar MacFie (20 ani, un gol); 9. Adam Svensson (21 ani, 4 goluri)
Inter dreapta: 22. Mathias Back Moller (Danemarca, 24 de ani, 22 goluri); 21. Johan Nilsson (29 ani, 10 goluri); 2. Jonathan Sandberg (20 ani, 12 goluri); 13. Joshua Wasterlung (19 ani, 9 goluri)
Extremă dreapta: 4. Samuel Lindberg (24 ani, 19 goluri); 20. Alexander Rolandsson (18 ani, un gol); 10. Rasmus Torbjornsson (25 ani, 40 goluri)
Pivot: 26. Niclas Barud (34 ani, 13 goluri); 11. Pontus Josefsson Sall (19 ani); 18. Rasmus Odman (19 ani)
Antrenori: Michael Franzen, Dennis Sandberg, Axell Pontus

În campionatul suedez, s-a ajuns acum în faza sferturilor de finală. În primul meci, Alingsas a pierdut 21-30 la Kristiansand, iar pe 7 aprilie va avea loc meciul retur. În sezonul regulat, Alingsas s-a clasat pe locul 6, după 11 victorii, 5 remize și 10 înfrângeri.