Ovidiu Cojocaru reușește două eseuri în confruntarea cu Țările de Jos - Ziarul de Maramures

Ovidiu Cojocaru reușește două eseuri în confruntarea cu Țările de Jos

Reprezentativa de rugby a României a încheiat ultimul meci al ediției 2021 din Rugby Europe Championship cu un succes împotriva Țărilor de Jos scor 56-15 (28-10).

Din formula de start a Stejarilor au făct parte și trei dintre componenții campioanei României; pilierul Constantin Pristaviță (n.23 mai 1993), talonerul Ovidiu Cojocaru (n.19 noiembrie 1996) ambii din pachetul de înaintare respectiv la centrul de origine neo-zeelandeză Jason Tomane (n.4 martie 1995). Cu un sfert de oră înainte de finalul partidei în luptă au fost trimiși Florian Roșu (n.20 aprilie 1993) în speță aripa Paul Popoaia (n.29 mai 2000). Elevii trioului Andy Robinson – Stephen Scott – Sosene Anesi au reușit nu mai puțin de opt eseuri prin băimăreanul Ovidiu Cojocaru (minutele 30 ș 42), Marius Simionescu (minutul 10), Ionuț Dumitru (minutele 20,45, 48), Hinckley Vaovasa (minutul 33) respectiv Florin Bârdașu (minutul 80), toate cele opt fiind transformate de fundașul Ionel Melinte.

Pentru tricolori urmează sâmbăta (20 noiembrie 2021) un ultim meci test contra celor din Tonga, un joc găzduit de Stadionul Național de Rugby Arcul de Triumf din capitală transmis începând cu ora 17.30 de postul public de televiziune T.V.R.1.