Plusul de maturitate și-a spus cuvântul - Ziarul de Maramures

Plusul de maturitate și-a spus cuvântul

Cu doar un joc disputat în primele două runde, campioana României, C.S.M.Știința Baia Mare poposea pe Malul Someșului la Cluj Napoca din postura „leului rănit”, clasat doar pe locul cinci în clasament, într-o ierarhie inedită cu primele două clasate C.S.Știința Petroșani (15 puncte) respectiv C.S.Universitatea Cluj (10 puncte), aflate meritat dar conjunctural pe acele poziții.

Lăsând la o parte latura boemă a acestor savuroase și consacrate dueluri studențești, zimbri băimăreni ținteau doar victoria într-o confruntare cu C.S.Universitatea Cluj, grupare condusă la momentul actual de președintele Csaba Gal (fost centru al Băii Mari în perioada 2010-2015) respectiv managerul Cristian Podea (fostul mijlocaș la grămadă al zimbrilor din intervalul 2009-2013).

După un start de partidă echilibrat, lucrurile încep să se precipite în tabăra formației băimărene care încă din minutul 20 se vede condusă pe tabela de marcaj, scor 10-0. În ciuda avantajului consemnat studenții clujeni devin tot mai irascibili pe faza de apărare, centralul partidei, fiind nevoit să recurgă la acordarea de cartonașe galbene, două trecute în contul formației gazdă Marius Banu (minutul 14) și Răzvan Bârlădeanu (minutul 36) respectiv Jeremiah Skelton (minutul 17). În ultimele zece minute ale primei reprize, campioana își sufocă adversarul reușind să intre la cabine cu un avantaj de opt puncte, scor 21-13, acumulând și o zestre de 3 eseuri; Kefentse Mahlo (minutul 31), Jeremiah Skelton (minutul 37) respectiv Sione Fakaosilea (minutul 39).

Imediat după pauză, minutul 44, internaționalul Ovidiu Cojocaru culcă pentru a patra oară balonul în terenul de țintă advers, asigurând zimbrilor punctul bonus ofensiv. Până la final doar aripa de origine sud-africană mai punctează cu un al cincilea eseu pentru (33-13), mijlocașul la deschidere de doar 19 ani și 7 luni Alexandru Mureșan fiind cel care cu cele cinci transformări reușite consfințește scorul final al acestei partide, C.S.Universitatea Cluj – C.S.M.Știința Baia Mare 13-35.

Etapa viitoare (sâmbătă 14 mai 2022 începând cu orele 11.00) campioana României, C.S.M.Știința Baia Mare va primi vizita studenților de la Clubul Sportiv Știința Petroșani (formația din Valea Jiului cu Alexandru Emanuel Lupu la timonă nimeni altul decât fostul tehnician al naționalei de Rugby 7 a României, urmând să revină după o pauză de mai bine de 15 ani pe Arena Zimbrilor, ultimul popas al „ortacilor” în nordul țării fiind cel din etapa a VI a a Diviziei Naționale ediția 2006-2007, încheiat pe data de 9 septembrie 2006 cu scorul de 129-0 pentru C.S.M.Știința Baia Mare.

C.S.Universitatea Cluj – C.S.M.Știința Baia Mare 13-35 (13-21)

Divizia Națională de Rugby Etapa 3
Stadionul Parcul Sportiv Universitar dr.Iuliu Hațieganu Cluj Napoca
Duminică 8 mai 2022 ora 15.00
Televizat: T.V.R.3
Arbitrii: Cristian Șerban (București), Virgil Ioniță (București), Teodor Rotaru (București)
Arbitrul nr 4: Florin Ferezan (Cluj Napoca)
Arbitru video: Răzvan Vasiliu (București)
Observator: Tudor Prună (Baia Mare)
Marcatori: Dragoș Damian (1 eseu), Ovidiu Melniciuc (1 transformare, 2 lovituri de pedeapsă) / Kefentse Mahlo (2 eseuri), Jeremiah Skelton (1 eseu), Sione Fakaosilea (1 eseu), Ovidiu Cojocaru (1 eseu), Alexandru Mureșan (5 transformări)
Cartonașe galbene: Marius Banu (14), Răzvan Bârlădeanu (36) / Jeremiah Skelton (17), Silviu Grădinaru (69)
C.S.Universitatea Cluj: 15.Ionuț Mazăre, 14.Teodor Ursu, 13.Marius Banu, 12.Alexandru Bumbac, 11.Alexandru Harasim, 10.Ovidiu Melniciuc, 9.Toma Mîrzac, 1.Marius Murgoci, 2.Răzvan Bârlădeanu, 3.Andrei Căpușanu, 4.Dragoș Vasile, 5.Claudiu Curcă, 6.Andrei Pricopie-cpt, 7.Kuselo Moyake, 8.Dragoș Damian
Rezerve: 16.Rohan Schwartz, 17.Alexandru Telesa, 18.Robert Hîncu, 19.Florin Marin, 20.Marius Ferariu, 21.Eduard Ciapari, 22.Paul Herman, 23.Andrei Tătărău
Antrenori: Cristian Săuan, Ioan Teodorescu
C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Mahlo Kefents, 14.Mihai Lămboiu, 13.Alexandru Bucur, 29.Sione Fakaosilea, 28.Sikuea Taliauli, 10.Alexandru Mureșan, 9.Vlăduț Bocăneț, 1.James Scott, 27.Ovidiu Cojocaru-cpt, 3.Luis Agustin Mansilla, 4.Florian Roșu, 5.Ștefan Iancu, 6.Alexandru Alexe, 7.Jacob Nicolas Immelman, 26.Jeremiah Skelton
Rezerve: 16.Mădălin Țală, 17.Mihai Dico, 18.Costel Grămadă, 19.Mate Dardzulidze, 20.Alexandru Țiglă, 21.Aleksandre Kalmakhelidze, 23.Silviu Grădinaru, 24.Adrian Apostol
Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

Evoluția scorului:

Min 8 Ovidiu Melniciuc – lovitură de pedeapsă de la circa 43 de metri lateral stânga (3-0)
Min 14 Marius Banu – vede cartonașul galben pentru o lovitură aplicată cu piciorul unui adversar
Min 17 Jeremiah Skelton – primește cartonașul galben pentru o cădere intenționată peste adversar
Min 19 Dragoș Damian – eseu reușit în flancul stâng (8-0)
Min 20 Ovidiu Melniciuc – transformare eseu (10-0)
Min 31 Kefentse Mahlo – eseu reușit în axul central (10-5)
Min 32 Alexandru Mureșan – transformare eseu (10-7)
Min 35 Ovidiu Melniciuc – lovitură de pedeapsă de la 24 de metri lateral stânga (13-7)