Providențialul Tu-Te Whakaoho Ahika Grant - Ziarul de Maramures

Providențialul Tu-Te Whakaoho Ahika Grant

Pornind din postura de formație gazdă, dar și de lider al play-off-ului, campioana României, C.S.M.Știința Baia Mare țintea obținerea unei victorii în fața „buldogilor”, victorie care i-ar fi asigurat cu o etapă înainte de final matematic disputarea meciului din semifinale pe propriul teren.

Cu același obiectiv avea să poposească și Clubul Sportiv Dinamo București în fieff-ul zimbrilor, cu atât mai mult cu cât în ultima rundă elevii lui Sosene Raymond Anesi vor avea o misiune extrem de dificilă acasă cu C.S.A.Steaua București (formație ce încă mai speră la locul doi).

Jocul din prima repriză a fost unul fragmentat, cu multe greșeli individuale și stări de nervozitate în exces, greșeli care au dat posibilitatea celor doi marcatori, uvertura zimbrilor Miles Grant respectiv mijlocașului la grămadă sud-african Williams Jondre să înscrie din câte două lovituri de penalitate, tabela consemnând la finalul primului mitan egalitate șa șase.

Cu câte două eliminări temporare de fiecare parte consemnate până la pauză, plus cartonașul roșu văzut de mijlocașul la grămadă Alexandru Țiglă în minutele de prelungire, teoretic datele problemei aveau să o avantajeze pe Dinamo, formație care surprinzător până spre minutul 60 nu a prea pătruns cu balonul în jumătatea formației băimărene. Mai mult în inferioritate numerică elevii lui Eugen Apjok – Paul Rusu reușesc grație uverturii neo-zeelandeze Miles Grant să se distanțeze încă minutul 58 la nouă puncte, scor 15-6.

Cu cinci minute înainte de final, „buldogii” revin în joc după eseul semnat de Sergiu Puescu. În penultimul minut din timpul regulamentar de joc, același sud-african Williams Jondre reușește a treia lovitură de pedeapsă, întorcând scorul 15-16. În minutele de prelungire providențial, uvertura de 25 de ani a zimbrilor Miles Grant reușește o lovitură de picior căzută (după ce anterior reușise să transforme cinci lovituri de penalitate) consființind o meritată victorie a băieților noștri.

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.Dinamo București 18-16 (6-6)

Liga Națională de Rugby Etapa 5 play-off
Arena Zimbrilor Baia Mare
Sâmbătă 1 octombrie 2022 ora 11.00
Televizat Rugby Tv
Arbitrii: Crisian Șerban (București), Mihai Văcaru (Iași), Emanuel Gorodea (Iași)
Arbitrul nr 4: Teodor Buzatu (Baia Mare)
Observator: Gheorghe Pleșcanu (Iași)
Marcatori: Miles Grant (5 lovituri de pedeapsă, 1 drop-gol) / Sergiu Puescu (1 eseu), Jondre Williams (1 transformare, 3 lovituri de pedeapsă)
Cartonașe galbene: Mihai Dico (27), Kefentse Mahlo (39), Florian Roșu (70) . Omar Baliashvili (27), Dylan Schwartz (39), Ovidiu Cojocaru (40), Mihai Dragoș (72)
Cartonaș roșu: Alexandru Țiglă (40)
Omul meciului: Miles Grant (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 14.Mahlo Kefentse, 13.Jason Tomane, 12.Sione Fakaosilea, 11.Adrian Marian Apostol, 10.Miles Grant, 9.Alexandru Țiglă, 1.Mihai Dico, 2.Levan Papidze,3.Revazi Dugladze, 4.Mate Dardzulidze, 5.Ștefan Iancu, 25.Florian Roșu-cpt, 7.Alexandru Alexe, 8.Beka Bitsadze
Rezerve: 16.Mădălin Țală, 17.James Scott, 18Domițian Mureșan, 19.Silviu Grădinaru, 20.Mihai Mureșan 21.Vlăduț Bocăneț, 22.Sikuea Taliauli, 23.Aleksandre Kalmakhelidze
Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

C.S.Dinamo București: 15.De An Ackermann, 14.Marius Simionescu, 11.Van Wyk Leighton, 12.Dylan Schwartz, 24.Marian Ispir, 10.Tudor Boldor Boghiță, 9.Jondre Williams, 1.Bogdan Neacșu, 2.Ovidiu Cojocaru, Omar Baliashvili, 4.Johannes Van Heerden, 5.Andrei Toader, 6.Keanan Murray, 7.Samuel Swanepoel, 8.Etienne Terblanche-cpt
Rezerve: 16.Sergiu Puescu, 17.Dragoș Mihai, 18.Jean Pierre Smith, 19.Malcolm Onsando, 20.Alexandru Mitu, 22.Helarius Kisting, 28.Gabriel Pop, 13.Paul Graure
Antrenori: Sosene Raymond Anesi, Flavius Dobre

Evouția scorului:
Min 4 Wiliiams Jondre – lovitură de pedeapsă de la circa 24 de metri lateral stânga (0-3)
Min 14 Miles Grant – lovitură de pedeapsă de la 28 de metri din flancul drept (3-3)
Min 23 Miles Grant – lovitură de pedeapsă 26 de metri din axul central (6-3)
Min 25 Williams Jondre – lovitură de pedeapsă 28 de metri lateral dreapta ratată
Min 27 Omar Baliashvili – primește cartonașul galben
Min 27 Mihai Dico – vede cartonașul galben
Min 37 Williams Jondre – lovitură de pedeapsă 27 de metri din zonî centrală (6-6)
Min 39 Kefentse Mahlo – este avertizat cu cartonașul galben
Min 39 Dylan Schwartz – primește cartonașul galben
Min 40 Ovidiu Cojocaru – este sancționat cu cartonașul galben
Min 40 Alexandru Țiglă vede cartonașul roșu pentru o lovitură cu cotul aplicată în zona feței trăgătorului Ovidiu Cojocaru
Min 43 Miles Grant – lovitură de pedeapsă de la 15 metri ușor lateral dreapta (9-6)
Min 54 Miles Grant – lovitură de pedeapsă din axul central de la circa 26 de metri (12-6)
Min 58 Miles Grant – lovitură de pedeapsă din zonă centrală de la 49 de metri (15-6)
Min 70 Florian Roșu – este sancționat cu cartonașul galben
Min 72 Mihai Dragoș – vede cartonașul galben
Min 75 Sergiu Puescu – eseu reușit în flancul drept (15-11)
Min 76 Williams Jondre – transformare eseu (15-13)
Min 79 Williams Jondre – lovitură de pedeapsă de la circa 40 de metri lateral stânga (15-16)
Min 80 Miles Grant – drop-gol reușit de pe partea stângă de la circa 25 de metri (18-16)