Rugby: Victorie în extremis în fieff-ul buldogilor - Ziarul de Maramures

Rugby: Victorie în extremis în fieff-ul buldogilor

Dacă în urmă cu o săptămână zimbrii spulberau visul dinamoviștilor de a juca după mai bine de un deceniu o nouă finală de Cupa României, de data aceasta miza ambelor formații a reprezentat-o doar locul din clasament la finalul sezonului regulat, poziție ce conferă primelor două clasate statutul de gazdă în semifinalele SuperLigii de Rugby ediția 2020-2021.

Și cum din punct de vedere matematic doar C.S.A.Steaua București pare să își fi asigurat meciul din semifinale pe propriul teren, duelul dintre revelația acestei stagiuni C.S.Dinamo București și campioana en-titre C.S.M.Știința Baia Mare se anunța unul incendiar.

Cu o știință a jocului colectiv mult superioară campioana en-titre reușește în primele 20 de minute de joc să își maseze adversarul în propria jumătate de teren, obținând după doar 10 minute de joc chiar și un firav avantaj de 3-0. Singurul moment de slăbiciune al zimbrilor taxat prompt de centrul sud-african Deneille Ackermann (autor al unui eseu minutul 28) avea să avea să încline balanța la finalul primului mitan, C.S.Dinamo București – C.S.M.Știința Baia Mare 5-3.

Cu un plus de maturitate pe ambele faze băieții noștri reușesc la jumătatea reprizei secunde să preia conducerea, 12-15 minutul 59, iar mai apoi după 15-15 consemnat în minutul 68, reușesc să își mărească ecartul la un eseu 15-22, avantaj păstrat inclusiv în inferioritate numerică după cele două eliminări ale lui Dumani Siphosethu Mtya respectiv Mihai Dico. Cu un raport de inferioritate numerică de 13-15, dinamoviștii forțează pe final de partidă reușind în minutul 80 să restabilească la trei raportul eseurilor. Transformarea irosită de mijlocașul la grămadă de origine sud-africană Wilfred Bowers s-a dovedit astfel crucială în obținerea victoriei de către buldogi, elevii lui Eugen Apjok – Paul Rusu reușind astfel în extremis o victorie extrem de importantă scor 20-22.

C.S.Dinamo București – C.S.M.Știința Baia Mare 20-22 (5-3)

SuperLiga de rugby ediția 2020-2021 Etapa 9
Duminică 5 septembrie 2021 ora 11.30
Stadionul Florea Dumitrache București
Televizat: TVR Cluj

Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Radu Petrescu (București), Mădălin Gîrbău (București)
Arbitrul nr 4: Ionel Dumitrescu (București)
Observator comisar citare: Mihai Laurențiu Irimia (București)
Observator arbitrii: Valeriu Toma (București)
Arbitru video: Cristian Răduță (Brașov)
Marcatori: Deneille Ackermann (1 eseu), Damian Bonaparte (1 eseu), Merab Matkava (1 eseu), Wilfred Bowers (1 transformare, 1 lovitură de pedeapsă) / 1 eseu de penalizare, Ovidiu Cojocaru (2 eseuri), Helarius Kisting (1 transformare, 1 lovitură de pedeapsă)
Cartonașe galbene: Jacobs Clifferd (23) / Vlăduț Bocăneț (24), Florian Roșu (25), Mihai Dico (78)
Cartonaș roșu: Dumani Siphosethu Mtya (76)

C.S.Dinamo București: 15.Deneille Ackermann, 14.Damian Bonaparte, 13.Van Wyk Leighton, 12.Dylan Schwartz, 11.Marian Ispir, 10.Darren Baron, 9.Jondre Williams, 1.Petru Tamba-cpt, 2.Merab Matkava, 3.Marco Fuhri, 4.Johannes Van Heerden, 5.Andrei Toader, 6.Jacobs Clifferd, 7.Samuel Swanepoel, 8.Etienne Terblanche
Rezerve: 16.Sergiu Puescu, 17.Bogdan Neacșu, 18.Jean Pierre Smith, 19.Malcolm Onsando, 20.David Florea, 21.Wilfred Bowers, 22.Divan Ferguson, 23.Alexandru Porojan
Antrenori: Sosene Raymond Anesi, Cosmin Rațiu

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.David Feliuai, 27.Sikuea Taliauli, 25.Jason Tomane, 12.Alexandru Bucur, 11.Adrian Apostol, 30.Helarius Kisting, 9.Vlăduț Bocăneț, 1.Constantin Pristaviță, 2.Ovidiu Cojocaru, 18.Revazi Dugladze, 4.Mate Dardzulidze, 5.Marius Dănilă-cpt, 6.Alexandru Alexe, 7.Florian Roșu, 8.Aleksandre Kalmakhelidze
Rezerve: 16.Iulian Harțig, 17.Mihai Dico, 3.Omar Baliashvili, 28.Dumani Siphosethu Mtya, 20.Alexandru Mureșan, 21.Simon Fonua, 24.Paul Popoaia, 23.Silviu Grădinaru
Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

Evoluția scorului:

Min 10 Helarius Kisting – lovitură de pedeapsă 15 metri din zonă centrală (0-3)
Min 23 Jacobs Clifferd – vede cartonașul galben pentru o lovitură cu cotul în zona gâtului
Min 24 Vlăduț Bocăneț – primește cartonașul galben pentru un înainte intenționat