Tinerele Minaurului peste tinerele Bistriței - Ziarul de Maramures

Breaking News

Tinerele Minaurului peste tinerele Bistriței

Dumincă după-amiază, în Teraplast Arena din Bistrița s-a disputat partida dintre echipele de tineret ale Gloriei din localitate și cea a CS Minaur Baia Mare. Elevele antrenate de Simona Maior Pașca au făcut din nou un meci bun, într-un ritm rapid, cu care ne-a obișnuit, cu multe goluri marcate, reușind să se impună cu 43-37 (22-20), scrie minaur.ro.

Gazdele au început mai bine jocul, au condus la trei goluri distanță, 5-2 (min. 7) sau 6-3 (min. 8), după care Minaur a revenit în joc, a egalat la 7 (13), după care, încet-încet a preluat inițiativa și a reușit să se desprindă: 11-13 (19), 13-16 (22), pentru ca la pauză să fie 20-22. Debutul părții a doua a fost unul excelent pentru băimărence, care au marcat de șase ori consecutiv: 20-28 (36) și au “rezolvat” meciul.

Gloria Bistrița tineret – CS Minaur Baia Mare tineret: 37-43 (20-22)

Teraplast Arena din Bistrița; cca 100 spectatori
Au arbitrat: Bogdan Florin Curtuia – Silviu Marian Curtuia (Brașov)
Aruncări de la 7m: 10-7 (transformate: 7-6; au ratat: Tanc, Crăciun, D. Bazaliu / Brîndușa). Minute de eliminare: 12-10 (Emili, Mălăncuș, Zaharia, Lung 2, Kibedi / Danciu, Coman, Hrihor, Groșan 2)
Bistrița: Denisa Emili (4 intervenții), Alexandra Perianu (3 intervenții, a apărat un 7m) – Maria Tanc 14 (4 din 7m), Iuliana Crăciun 5, Rebeca Geamănu 5 (unul din 7m), Elena Zaharia 3, Sarah Kibedi 3, Diana Bazaliu 3 (2 din 7m), Iuliana Mălăncuș 2, Cristina Lung 2, Riana Feldrihan, Cristina Ghinea, Denisa Bleahu, Sonia Turcu, Ștefana Linca, Andreea Vălean. Antrenori: Marius Novanc, Denisa Giurgiucă, Alexandru Buligan
Minaur: Clara Preda (5 intervenții, a apărat un 7m), Ana Maria Szakacs (3 inrervenții, a apărat un 7m; a marcat un gol) – Amalia Coman 9 (4 din 7m), Mihaela Rusneac 7, Sorina Brîndușa 6, Cristina Danciu 5, Denisa Romaniuc 4, Cristina Hrihor 4 (2 din 7m), Maria Groșan 3, Andreea Țîrle 2, Eva Kerekes 1, Denisa Ruscal 1, Ștefania Igel, Diana Florina Lazea, Cristina Maria Lazea, Selena Stăvariu. Antrenor: Simona Maior Pașca.