Trei echipe din România s-au calificat în optimile EHF European Cup

Duminică s-au disputat ultimele jocuri din cadrul 16-imilor de finală din EHF European Cup. În optimile de finală (turul IV) s-au calificat nu mai puțin de trei echipe din România, respectiv CS Minaur Baa Mare, AHC Potaissa Turda și CSM Focșani, scrie minaur.ro.

Tragerea la sorți a meciurilor din optimile de finală va avea loc marți, 7 decembrie, de la ora 12.00, iar jocurile din această fază sunt programate pe 12/13, respectiv 19/20 februarie 2022.

Jocurile din turul III

Alingsas HK (Suedia) – HC Tallinn (Estonia): 36-18, 32-32 (general 68-40)
RK Partizan (Serbia) – CS Minaur Baia Mare (România): 30-26, 23-28 (general 53-54)
KH Besa Famgas (Kosovo) – Potaissa Turda (România): 30-28, 26-29 (general 56-57)
ZRHK Tenax Dobele (Lituania) – PAOK Salonic (Grecia): 25-28, 24-29 (general 49-57)
Handball Esch (Luxemburg) – Baekkelaget Handball Elite (Norvegia): 30-30, 26-25 (general 56-55)
Accademia Conversano (Italia) – Naerbo IL (Norvegia): 27-25, 27-31 (general 54-56)
Sabbianco Anorthosis Famagusta (Cipru) – HCB Karvina (Cehia): 24-29, 22-33 (general 46-62)
SKIF Krasnodar (Rusia) – MSK Povazska Bystrica (Slovacia): 25-22, 28-27 (general 53-49)
Ramhat Hashrom (Israel) – IFK Skovde (Suedia): 29-35, 28-37 (general 57-72)
Drammen HK (Norvegia) – Dukla Praga (Cehia): 28-29, 33-30 (general 61-59)
Suhr Aarau (Elveția) – RK Jeruzalem Ormoz (Slovenia): 31-27, 29-27 (general 60-54)
Bianco Monte Drama (Grecia) – HC Victor (Rusia): 39-41, 30-41 (general 69-82)
Talent tim Plzenskeho kraje (Cehia) – HC Robe Zubri (Cehia): 35-27, 28-32 (general 63-59)
CSM Focșani (România) – Haukar Hafnarfjordur (Islanda): 28-26, 26-27 (general 65-53)
SGAU Saratov (Rusia) – Polva Serviti (Estonia): 25-24, 23-23 (general 48-47)
Besiktas Istanbul (Turcia) – SKA Minsk (Belarus): 28-25, 22-34 (general 50-59)

Calificate în optimi

România (3): CS Minaur Baia Mare, CSM Focșani, Potaissa Turda
Rusia (3): SGAU Saratov, HC Victor, SKIF Krasnodar
Cehia (2): Talent tim Plzenskeho kraje, HCB Karvina
Norvegia (2): Drammen HK, Naerbo IL
Suedia (2): IFK Skovde, Alingsas HK
Belarus (1): SKA Minsk
Elveția (1): Suhr Aarau
Luxemburg (1): Handball Esch
Grecia (1): PAOK Salonic

Foto-CS Minaur

Lasă un comentariu

error: Conținut protejat !!