Zimbri pentru a 13-a oară consecutiv într-o finală de campionat intern - Ziarul de Maramures

Zimbri pentru a 13-a oară consecutiv într-o finală de campionat intern

Deținătoarea ultimelor trei titluri naționale obținute consecutiv, C.S.M.Știința Baia Mare avea să o înfrunte în penultimul act al Ligii Naționale de Rugby pe deținătoarea Cupei României, Sport Club Municipal Timișoara, formație ce în actuala stagiune s-a impus în două dintre cele trei meciuri directe disputate.

Pe lângă avantajul propriului teren, atu pe care și la creat în 10 din ultimele 12 ediții disputate, zimbrii băimăreni aveau să păstreze și un record al ultimelor 12 semifinale consecutiv câștigate, record ce datează de acum 13 ani – 2 luni și 8 zile de pe data de (19 septembrie 2009), 22-21 cu defuncta Rugby Club Farul Constanța.

De partea cealaltă, bănățenii pășeau încrezători la Baia Mare având un important nucleu de jucători, dintre care nu mai puțin de cinci foști componenți ai campioanei României; fundașul Alexandru Bucur, închizătorul de origine fijiană Holoia Feofaaki, centrul gruzin Khvicha Jgerenaia, flankerul neo-zeelandez Sean Morrell respectiv pilierul de 25 de ani Laurențiu Nica.

Așa cum era de așteptat startul de partidă stă sub semnul echilibrului, nici una dintre combatante nepermițându-și să facă erori în preajma propriilor buturi. După minutul 15 bănățenii preiau inițiativa, împingând tot mai evident liniile spre buturile campioanei României. În minutul 24, bănățenii aveau să deschidă scorul prin mijlocașul la deschidere Florin Adrian Vlaicu (autor al unei lovituri de pedeapsă). Opt minute mai târziu cel poreclit „americanu”, recidivează, dublând avantajul bănățenilor la 0-6, scor cu care se va și intra la cabine.

La doar trei minute de la reluare, fundașul campioanei României, Paul Popoaia finalizează pe flancul stâng o acțiune colectivă, culcând balonul în terenul de țintă advers, scor 5-6. În ciuda handicapului de pe tabela de marcaj, zimbrii controlează jocul reușind în minutul 66 prin Tu-Te Whakaoho Ahika Grant să preia inițiativa, scor 8-6. Florin Vlaicu (al șaptelea jucător din lume cu peste 1.000 de puncte marcate la națională), reușește în minutul 70 să își readucă echipa în avantaj, scor 8-9. Cu șapte minute înainte de final uvertura zimbrilor Tu-Te Whakaoho Ahika Grant, irosește o lovitură de pedeapsă din zonă centrală, prelungind suspansul acestei semifinale. Nu același lucru se va întâmpla în minutul 80 atunci când același neo-zeelandez Tu-Te Whakaoho Ahika Grant reușește să trimită printre buturi de la circa 23 de metri, trimitându-i pe zimbri pentru a 13-a oară consecutiv într-o Finală de campionat intern.

C.S.M.Știința Baia Mare – Sport Club Municipal Timișoara 11-9 (0-6)

Liga Națională de Rugby Semifinală

Arena Zimbrilor Baia Mare
Duminică 27 noiembrie 2022 ora 12.00
Televizat: Rugby Tv
Arbitrii: Vlad Iordăchescu (București), Robert Andrei Diaconescu (Constanța), Emanuel Gorodea (Iași)
Arbitrul nr 4: Teodor Buzatu (Baia Mare)
Arbitrul nr 5: Florin Ferezan (Cluj Napoca)
Observator: Constantin Bonea (București)
Marcatori: Paul Popoaia (1 eseu), Tu-Te Whakaoho Ahika Grant (2 lovituri de pedeapsă) / Florin Vlaicu (3 lovituri de pedeapsă)
Omul meciului: Beka Bitsadze (C.S.M.Știința Baia Mare)
C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 27.Sikuea Taliauli, 13.Nikau Mc Gregor, 12.Sione Fakaosilea, 11.Mahlo Kefentse, 10.Tu-Te Whakaoho Ahika Grant, 9.Alexandru Țiglă, 1.James Scott, 2.Levan Papidze, 3.Revazi Dugladze 4.Mate Dardzulidze, 5.Ștefan Iancu, 25.Florian Roșu, 7.Nicolaas Immelman-cpt, 8.Beka Bitsadze
Rezerve: 16.Timothy Lilomaiava, 17.Mihai Dico, 18.Iulian Ailincăi, 19,Marius Dănilă, 20.Vlăduț Bocăneț, 21.Mihai Mureșan, 22.Mihai Lămboiu, 23.Alexandru Alexe
Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu
S.C.M.Timișoara: 15.Iliesa Tiqe, 25.Alexandru Bucur, 13.Tevita Manumua, 12.Jgerenaia Khvicha, 11.Stephen Shennan, 29.Florin Adrian Vlaicu, 9.Gabriel Rupanu, 1.Mihai Lazăr, 2.Marian Eugen Căpățînă, 3.Mosese Ducivaki Diego, 4.Lucian Mureșan, 28.Dorin Lazăr, 6.Kemal Altinok, 7.Vlad Neculau-cpt, 8.Feofaaki Holoia
Rezerve: 19.Marco Fuhri, 17.Ciprian Chiriac, 18.Joji Sikote, 26.Robert Murariu, 20.Sean Brian Morrell, 21.Alin Conache, 10.Gabriel Dănuț Jipa, 23.Corado Romeo Ștețco
Antrenor: Valentin Calafeteanu

Evoluția scorului:
Min 24 Florin Vlaicu – lovitură de pedeapsă din axul central de la 30 de metri (0-3)
Min 33 Florin Vlaicu – lovitură de pedeapsă 22 de metri din zonă centrală (0-6)
Min 43 Paul Popoaia – eseu reușit pe flancul stâng (5-6)
Min 44 Tu-Te Whakaoho Ahika Grant – transformare eseu ratată
Min 66 Tu-Te Whakaoho Ahika Grant – lovitură de pedeapsă 23 de metri central (8-6)
Min 70 Florin Vlaicu – lovitură de pedeapsă 24 de metri lateral stânga (8-9)
Min 73 Tu-Te Whakaoho Ahika Grant – lovitură de pedeapsă din zonă centrală de la circa 28 de metri ratată
Min 80 Tu-Te Whakaoho Ahika Grant – lovitură de pedeapsă 23 de metri lateral dreapta (11-9)