CS Minaur-HC Victor Stavropol în sferturile de finală ale EHF European Cup - Ziarul de Maramures

CS Minaur-HC Victor Stavropol în sferturile de finală ale EHF European Cup

Minaur s-a calificat în sferturile de finală ale EHF European Cup pentru al doilea an consecutiv. Astăzi, la tragerea la sorți efectuată la Viena, ne-am cunoscut și viitoarea adversară, HC Victor (Rusia), primul meci fiind programat în deplasare. Sferturile de finală vor avea loc pe 26 martie și 2 aprilie, scrie minaur.ro.

Programul jocurilor din optimi

Alingsas IF (Suedia) – Talent tim Plzenskeho kraje (Cehia)
HC Victor (Rusia) – CS Minaur Baia Mare (România)
Drammen HK (Norvegia) / SKIF Krasnodar (Rusia) – Suhr Aarau (Elveția)
SKA Minsk (Belarus) – Naerbo IL (Norvegia)

HC Victor Stavropol ocupă în acest moment locul 9 în Superliga din Rusia (12 echipe), cu 12 puncte, dar are două meciuri mai puțin disputate (chiar și cu victorii în ambele jocuri nu poate urca mai sus de locul 8). În cele 17 runde a obținut cinci victorii, două remize și a pierdut zece partide. La echipa rusă evoluează și Inal Aflitulin, un centru care a trecut în cariera sa și pe la Minaur.

HC Victor a intrat în EHF European Cup din turul al treilea. În prima dublă a întrecut echipa greacă Bianco Monte Drama cu 41-39 și 41-30, pentru ca în optimile de finală să o elimine pe SGAU Saratov din Rusia (locul 7 în Superligă), după ce a învins cu 30-27 în deplasare și a pierdut 32-30 pe teren propriu.

HC Victor a jucat în sezonul 2020-2021 cu Dobrogea Sud Constanța în Liga Europa, “marinarii” reușind să se impună în dublă manșă, după 26-18 și 28-27.

Stavropol este un oraș de cca 400.000 de locuitori.

Lotul echipei HC Victor în Europa (4 meciuri)

Portari: 16. Semen Konovalenko (19 ani); 71. Maksim Lapitski (Belarus, 30 ani, un gol); 26. Aleksandr Lysenko (25 ani); 1. Anton Zaboloțky (33 ani, un gol)
Extremă stânga: 11. Nikita Iltinsky (22 ani, 18 goluri); 39. Egor Kochura (25 ani, 7 goluri); 15. Dmitri Lukinov (20 ani)
Inter stânga: 24. Aleksandr Grebenkin (19 ani, un gol); 35. Aleksandr Groțky (24 ani, un gol); 5. Vladislav Kobzii (Ucraina, 23 ani, 9 goluri); 34. Mark Larin (24 ani, 16 goluri); 18. Aleksandr Tatarințev (31 ani)
Centru: 31. Inal Aflitulin (33 ani, 14 goluri); 33. Oleg Krivenko (31 ani, 4 goluri); 55. Vitali Mazurov (31 ani, 11 goluri); 7. Nikita Reznik (17 ani, 7 goluri); 32. Mikhail Shalko (18 ani)
Inter dreapta: 30. Aleksey Karibov (25 ani, 7 goluri); 88. Artur Karvațky (Belarus, 26 ani, 2 goluri); 23. Danil Makarov (22 ani, un gol)
Extremă dreapta: 20. Ivan Kharitonov (28 ani, un gol); 21. Ivan Pasenov (26 ani, 21 goluri)
Pivot: 6. Mateusz Piechowski (Polonia, 26 ani, 6 goluri); 35. Roman Tsokol (38 ani); 77. Radomir Vrachevich (22 ani, 14 goluri)
Oficiali: Artur Asaturov, Konstantin Igropulo, Sergej Klenov, Denis Mirzoev, Aleksey Pshenichnyy.