Minaur s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României Râureni - Ziarul de Maramures

Minaur s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României Râureni

După victoria de la Odorheiu Secuiesc, echipa noastră s-a deplasat direct la Sânnicolau Mare pentru meciul cu echipa din localitate, din turul al doilea (optimi) al Cupei României Râureni.

Cum era și firesc, Minaur s-a impus cu 37-30 și s-a calificat mai departe în sferturi, un sfert care ar urma să aibă loc în jurul datei de 15 aprilie. Până atunci mai sunt de jucat celelalte meciuri din optimi, urmează și tragerea la sorți a sferturilor. Se preconiează ca turneul Final Four să aibă loc după ce se vor termina meciurile din Liga Zimbrilor, scrie minaur.ro.

Minaur mai are de jucat în Liga Zimbrilor cu CSM Focșani (acasă, duminică, 9 aprilie, ora 17.30, în direct la Pro Arena), cu Steaua (deplasare, miercuri, 19 aprilie, ora 15.45, în direct la Pro Arena) și cu CSM Oradea (acasă, sâmbătă, 6 mai, în ultima etapă).

În cupele europene se poate ajunge și din Liga Zimbrilor (unul din primele patru locuri) și din Cupa României, precizează sursa citată.

ACS Unirea Sânnicolau Mare – CS Minaur Baia Mare: 30-37 (17-18)

Sala “Ioan Morar” din Sânnicolau Mare; cca 500 spectatori
Au arbitrat: Dan Pavel – Radu Pentea (Zalău). Observator: Valentin Călina (Pitești)
Aruncări de la 7m: 3-2 (transformate: 1-2; au ratat: Vișan, Drăgănescu). Minute de eliminare: 0-12 (Vujovic, Ardelean, Kozakevych, Ratkovic, Mollino, Fotache)
Unirea: Oliver Hegedus (6 intervenții), Valeriu Tîrziu (o intervenție) – Ioan Stan 13, Ralph Suba Roosz 8, Bogdan Vișan 4 (unul din 7m), Ioan Morar 2, Petre Mutu 1, Cosmin Gabor 1, Marius Drăgănescu 1, Victor Cosoi, Denis Berta, Dumitru Ciorogaru, Adrian Jian, Adelin Mircsov, Marius Hiticaș, Darius Voicu
CS Minaur: Barna Buzogany (7 intervenții, a apărat și un 7m), Cristian Sîncu (6 intervenții) – Daniel Bera 6 (unul din 7m), Bogdan Mănescu 6, Stevan Vujovic 5, Anderson Mollino da Silva 5, Lucas Sabou 4 (unul din 7m), Tudor Buguleț 3, Mihai Dobra 3, Viorel Fotache 2, Nemanja Ratkovic 2, Erik Pop 1, Artem Kozakevych, Mihai Bușecan, Gabriel Massuca Teca, Ovidiu Ardelean. Antrenor: Alexandru Sabou
Evoluția scorului: 3-3 (4), 7-6 (9), 7-9 (11), 11-14 (20), 14-15 (25), 17-18 (pauză), 19-19 (34), 21-23 (41), 22-30 (48), 25-33 (55), 30-37 (final)