Ultimul meci oficial din acest an pentru fotbaliștii băimăreni - Ziarul de Maramures

Ultimul meci oficial din acest an pentru fotbaliștii băimăreni

În perioada 6-8 decembrie se vor disputa meciurile ultimei etape (a treia) din faza grupelor Cupei României Betano, iar după acestea vom cunoaște și echipele calificate în sferturile de finală, scrie minaur.ro.

24 de echipe au fost împărțite prin tragere la sorți în 4 grupe de câte 6 formații (câte două echipe din fiecare urnă valorică, trei la număr). Toate echipele joacă, în grupe, un meci cu o echipă din urnele valorice 1, 2 și 3, disputate pe terenurile formațiilor mai slab clasate sezonul trecut. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală. Câștigătoarele grupelor vor disputa meciurile din sferturile de finală pe teren propriu.

CS Minaur va juca în deplasare cu CS Ocna Mureș, o echipă din Liga a III-a, care va merge mai departe dacă obține victoria. Asta în condițiile în care ocupă ultimul loc în seria a 9-a din eșalonul al treilea, având două victorii, trei egaluri și 10 înfrângeri în campionat). Și totuși, în Cupa României a învins Chindia cu 1-0, iar în etapa a doua a terminat la egalitate, 1-1 cu Universitatea Craiova. Între cele două meciuri de Cupă și până acum, Ocna Mureș a reușit un singur punct în Liga a 3-a.

Grupa A. Marți, 6 decembrie, ora 19:00

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FC Voluntari (Digi Sport, Prima Sport, Orange Sport)
Petrolul Ploiești – Univ. Craiova (TV)
Unirea Slobozia – Dinamo București (se joacă la Buzău, TV)
Clasament: 1. Sepsi – 6p (5-1); 2. Craiova – 4p (1-0); 3. Voluntari – 3p (1-1); 4. Dinamo – 1p (2-3); 5. Slobozia – 1p (0-1); 6. Petrolul – 1p (1-3)

Grupa B. Joi, 8 decembrie, ora 20.00

FC Botoșani – FCSB (TV)
CS Mioveni – UT Arad (TV)
Oțelul Galați – Gloria Buzău
Clasament: 1. Mioveni – 6p (2-0); 2. UTA – 4p (5-3); 3. Botoșani – 3p (1-1); 4. FCSB – 2p (2-2); 5. Oțelul – 1p (0-1); 6. Buzău – 0p (1-4)

Grupa C. Miercuri, 7 decembrie

CSM Alexandria – CSC Dumbrăvița (ora 14.00)
Farul Constanța – CFR Cluj (20.00, TV)
“U” Cluj – Rapid București (20.00, TV)
Clasament: 1. CFR Cluj – 4p (6-1); 2. “U” Cluj – 4p (5-1); 3. Farul – 4p (4-2); 4. Rapid – 3p (4-3); 5. Alexandria – 1p (2-6); 6. Dumbrăvița – 0p (1-9)

Grupa D. Miercuri, 7 decembrie, ora 17.00

FC Argeș – Universitatea Craiova (TV)
AFC Hermannstadt – Chindia Târgoviște (TV)
CS Ocna Mureș – CS Minaur Baia Mare (stadion Minaur din Zlatna, live FRFTV)
Clasament: 1. Universitatea – 4p (3-1); 2. Ocna Mureș – 4p (2-1); 3. Hermannstadt – 3p (3-4); 4. FC Argeș – 2p (1-1); 5. Minaur – 1p (2-3); 6. Chindia – 1p (1-2)

Criterii de departajare

Numărul mai mare de puncte obținute în jocurile directe disputate între echipele aflate la egalitate de puncte;
golaverajul mai bun în jocurile directe;
numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe;
numărul mai mare de goluri marcate în deplasare în jocurile directe (abrogat);
golaverajul general mai bun (diferența între golurile marcate și primite în toate jocurile din campionat);
numarul mai mare de goluri marcate în toate jocurile de campionat.