Formula 1: Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Australiei - Ziarul de Maramures

Formula 1: Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Australiei

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), dublul campion mondial en titre, a câştigat, duminică la Melbourne, Marele Premiu al Australiei la Formula 1, a treia etapă a Campionatului Mondial, care a fost marcată însă de trei întreruperi de cursă după accidente şi acroşaje, informează AFP și Agerpres.

Pilotul olandez a fost cronometrat după 311,402 km cu timpul de 2h 32 min. 38 sec. 371/1000, fiind urmat de britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), la 179/1000, şi de spaniolul Fernando Alonso (Aston Martin), la 769/1000.

Verstappen a obţinut prima sa victorie pe circuitul Albert Park şi a doua din acest sezon, într-o cursă care a suferit două întreruperi în ultimele trei tururi. Monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a abandonat în al treilea viraj în urma unei ieşiri în decor, în timp ce coechipierul său spaniol Carlos Sainz a fost penalizat cu cinci secunde după ce a provocat o ieşire de pe pistă a lui Alonso cu două tururi înainte de final. Sainz a fost retrogradat de pe locul 4 pe 12, astfel că Ferrari nu a obţinut niciun punct în această cursă.

O altă perdantă a zilei a fost echipa Alpine, care şi-a văzut cei doi piloţi Pierre Gasly şi Esteban Ocon ciocnindu-se la puţin timp după al treilea start, după ce plecaseră de pe poziţiile cinci şi, respectiv, zece.

Cursa a fost întreruptă de trei ori, după accidentele lui Alexxander Albon (Williams-Mercedes) în turul 7 şi Kevin Magnussen (Haas-Ferrari) în turul 53 şi dei cei doi francezi în turul 57. Piloţii şi spectatorii au avut deci dreptul la trei starturi pe grilă, în timp ce ultimul tur al cursei a fost efectuat în spatele maşinii de securitate, scriu sursele citate.

12.Carlos Sainz Jr (Spania/Ferrari) 6.594

Cel mai bun tur în cursă: Sergio Perez (Mexic/Red Bull) 1:20.235 în turul 52 (medie: 242,827 km/h)

Abandonuri:

Charles Leclerc (Monte Carlo/Ferrari): acroşaj primul tur
Alexander Albon (Thailanda/Williams-Mercedes): acroşaj turul 8
George Russell (Marea Britanie/Mercedes): motor turul 18
Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari): problemă mecanică turul 53
Nyck de Vries (Olanda/AlphaTauri-Red Bull): accident turul 55 (clasat)
Esteban Ocon (Franţa/Alpine-Renault): accident turul 59 (clasat)
Pierre Gasly (Franţa/Alpine-Renault): accident turul 59 (clasat)
Logan Sargeant (SUA/Williams-Mercedes): acroşaj turul 59 (clasat)

În clasamentul Campionatului Mondial al piloţilor, lider este Max Verstappen cu 69 pct, urmat de Sergio Perez 54 pct, Fernando Alonso 45 pct etc.

În clasamentul constructorilor, lider este Red Bull cu 123 pct, urmată de Aston Martin 65 pct, Mercedes 56 pct etc.