Handbal: Cu victoria de la Cluj, Minaur rămâne în plutonul fruntaș - Ziarul de Maramures

Handbal: Cu victoria de la Cluj, Minaur rămâne în plutonul fruntaș

Miercuri după-amiază, echipa masculină de handbal a CS Minaur s-a deplasat la Cluj-Napoca pentru meciul cu Universitatea din localitate, ultimul meci al etapei a 8-a din Liga Zimbrilor. A fost un meci amânat deoarece vineri și sâmbătă echipa băimăreană a jucat în cupele europene, scrie minaur.ro.

Sportivii s-au dus la Cluj pentru toate cele trei puncte și au reușit să le obțină destul de facil, în urma unui joc bun pe faza de apărare, elevii pregătiți de Alexandru Sabou conducând meciul de la început la sfârșit, gazdele nereușind să aibă avantaj nici măcar o dată.

Minaur s-a distanțat încă din start: 4-7 (12), 5-9 (16), făcându-și meciul ușor. Față de acest prim interval cursul jocului nu s-a schimbat deloc, astfel că oaspeții s-au distanțat pe măsura trecerii timpului: 7-12 (23), 10-17 (pauză). Același aspect și după reluare, chiar dacă aproape toți jucătorii de pe bancă au primit minute: 14-22 (42), 18-28 (49), 22-34 (final).

Urmează o pauză pentru pregătirile echipei naționale, la seniori Minaur având doi reprezentanți, pe Călin Căbuț și pe Andrei Buzle.
CS Universitatea Cluj – CS Minaur Baia Mare: 22-34 (10-17)

Sala Sporturilor “Horia Demian” din Cluj-Napoca
Arbitri: Ana Maria Gociu – Georgiana Doană (București). Observator: Victor Sighicea (Râmnicu Vâlcea)
Aruncări de la 7m: 4-1 (transformate: 2-1; au ratat Hossu, Adoreanu). Minute de eliminare: 8-6
CSU Cluj: Vlad Coman, Răzvan Apostu – Raul Ostace 4, Adrian Dedea 3, Călin Hossu 3 (unul din 7m), Alexandru Laslo 3 (unul din 7m), David Kereki 2, Alexandru Gurănescu 2, Cătălin Fodorean 2, Mark Adoreanu Kraiger 2, Ionuț Ramba 1, Răzvan Mocioi, Alexandru Coman, Szabolcs Putnoky. Antrenori: Marius Stavrositu, Dacian Milășan
Minaur: Anton Terekhov (8 intervenții, a apărat 2 de 7m), Barna Buzogany (8 intervenții) – Andrei Buzle 5, Stevan Vujovic 5, Daniel Bera 5 (unul din 7m), Călin Căbuț 4, Tomas Cip 3, Anderson Mollino da Silva 3, Milan Kotrc 2, Tudor Buguleț 2, Robert Nagy 2, Gabriel Massuca Teca 2, Stefan Vujic 1, Mihai Dobra, Mihai Bușecan. Nu a intrat în teren: Răzvan Pop. Antrenor: Alexandru Sabou