Voleibaliștii băimăreni bifează a treia victorie stagională - Ziarul de Maramures

Voleibaliștii băimăreni bifează a treia victorie stagională

Sala Polivalentă Lascăr Pană a găzduit sâmbătă seara meciul din cadrul etapei a șasea a Diviziei A de volei masculin dintre C.S.Știința Explorări Baia Mare (poziția a opta în clasament), și ultima clasată C.S.U.Știința București.

Așa cum era de așteptat studenții băimăreni au avut nevoie de doar 72 de minute pentru a se impune cu un categoric 3-0 pe seturi (23-25, 25-16, 25-16), într-un meci în care oaspeții au reușit doar pe finalul primului set să dea o replică pe măsură, egalând doar la 20, 21 și 23. Deși rămân cu regretul unui singur set câștigat în aceste prime șase etape, studenții bucureșteni și-au arătat în multe momente ale meciului limitele singura motivație a tinerei echipe rămânând următoarele trei jocuri toate în capitală, din deplasare cu ocupanta locului patru C.S.A.Steaua București în speță cele două jocuri de pe teren propriu cu echipele de pe locurile 9 și 10 C.S.M.Constanța respectiv C.S.M.Suceava.

Mult mai maturi în joc, elevii lui Marius Botea – Sorin Pop reușesc a treia victorie stagională, grație celor 14 puncte marcate de universalul Mihai Tarța, secondat cu 11 reușite de Marius Cheagă și centrul Veniamin Aldea autor a 9 reușite. Pentru Știința Explorări Baia Mare urmează două deplasări dificile pe terenul rivalei Unirea Dej respectiv în Giulești cu Rapid, meciuri intercalate de jocul de pe teren propriu cu nou promovata C.S.M.Constanța.

C.S.Știința Explorări Baia Mare – C.S.U.Știința București 3-0 (25-23, 25-16, 25-16)

Divizia A Etapa 6
Sâmbătă 12 noiembrie 2021 ora 17.00
Arbitrii: Paul Szabo (Oradea), Nicolae Cristea (Cluj Napoca),
Observator: Aurel Cazacu (Piatra Neamț)
C.S.Știința Explorări Baia Mare: 3.Lyvan Diaz Taboada, 7.Veniamin Aldea, 10.Sorin Dragomir, 11.Mihai Tarța, 13.Shonari Elkan Hepburn, 14.Marius Cheagă,
Rezerve: 4.Mihnea Talpă, 5.Dan Silvășan Pașca, 6.Andrei Crișan, 9.Eduard Catrina, 12.Adrian Săvoiu, 15.Cristian Badea
Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop, Gheorghe Socaciu
C.S.U.Știința București: 1.Radu David Zbengheci, 4.Ionuț Emil Manda, 13.Kornel Kowalewski, 15.Radu Dediulescu, 17.Răzvan Năstase, 18.S Cătălin-libero
Rezerve: 3.Mihail Mărgineanu, 6.P Radu, 9.Tudor Aciobăniței, 10.Vasile George Breban, 12.Tudor Constantinescu, 14.Mihai Cozonac
Antrenori: George Carpen, Răzvan Vasile
Evoluția scorului:
Setul 1: 1-0, 7-3, 10-7, 13-8, 15-12, 17-12 T.O.C.S.U.Știința București, 19-17 T.O.Știința Explorări, 20-20 T.O.Știința Explorări, 23-21, 23-23, 25-23
Setul 2: 0-1, 0-4, 4-6, 6-6 T.O.C.S.U.Știința București, 9-7, 11-8 T.O.C.S.U.Știința București, 15.10, 18-13, 22-15, 25-16
Setul 3: 0-1, 4-4, 6-6, 9-7 T.O.C.S.U.Știința București, 13-10, 18-12, 20-15, 22-16 T.O.C.S.U.Știința București, 25-16