Inspectoratul Județean de Poliție vs. reprezentativa Gloriilor Maramureșului - Ziarul de Maramures

Inspectoratul Județean de Poliție vs. reprezentativa Gloriilor Maramureșului

Cu ocazia împlinii a 200 de ani de la înființarea Poliției Române, Sala Polivalentă Lascăr Pană din Municipiul Baia Mare a găzduit un meci de fotbal caritabil între Inspectoratul Județean de Poliție Maramureș vs. reprezentativa Gloriilor Maramureșului.

Cum era de așteptat la meciul ce a avut ca scop strângerea și direcționarea prin UNICEF România a fondurilor necesare sinistraților ucrainieni, cei doi tehnicienii ai fostelor glorii ale fotbalului maramureșean, Ioan Onciu – Florin Gherghel au o formulă de start de excepție cu Vasile Moldovan (primarul Municipiului Sighetu Marmației) în poartă, jucători de câmp; Ciprian Danciu, Leo Grozavu, Ștefan Kollar, Atilla Piroska, Romulus Buia. Pe banca de rezerve a foștilor divizionari au mai figurat; Alin Bota pentru postul de portar, Dionisiu Bumb, Dănuț Sabău, Cristi China, Doru Nechita, Ștefan Reznek.

Echipa Inspectoratului Județean de Poliție Maramureș a început partida cu; Bogdan Petruț – Cladiu Puț, Cristian Ardelean, Liviu Grozavu, Bogdan Marchiș, Mihai Gherman. Pe banca de rezerve mai figurând; Ionuț Galbin, Ștefan Danci, Ioan Trifoi, Ion Dobra, Dorel Neagotă, Marius Cârlan, Gheorghe Tomoioagă, Zoltan Szekely-jr, Rareș Pop Popescu, Marius Eftimie Gheța, Marius Bărbuș, Dorin Gherman, Florin Andreicuț. Ineditul echipei Inspectoratului Județean de Poliție Maramureș l-a reprezentat prezența în teren a unei reprezentante a sexului frumos în persoana domnișoarei agent principal Alexandra Deac.

La finalul celor două reprize a câte 25 de minute, fostele glorii s-au impus cu scorul de 7-5 la pauză 4-1 grație reușitelor semnate de Romulus Buia (minutul 7), Dănuț Sabău (minutele 18 și 38), Alexandra Deac (autogol minutul 20), Leo Grozavu (minutul 24), Ștefan Reznek (minutul 30) și Cristi China (minutul 39). Pentru echipa Inspectoratului Județean de Poliție Maramureș au punctat; Claudiu Puț (minutele 11 și 28), Liviu Grozavu (minutul 31), Marius Bărbuș (minutul 40) respectiv Gheorghe Tomoioagă (minutul 47).

La acest eveniment aflat sub egida Inspectoratului Județean de Poliție Mareamureș, și-au mai adus contribuția; I.P.A.Maramureș, C.N.P.Maramureș, Fan Sport Baia Mare, A.C.S.Fotbal Feminin Baia Mare, Ansamblul Național Transilvania, Eurotip, Laleli Exclusiv, 4 Brands respectiv Sport Mass.